Jan Kust: Historie amerického soudnictví je nanejvýš napínavé čtení

Jan-Kust_avatarVážení přátelé, milí kolegové,

přinášíme aktuální rozhovor s naším lektorem a kolegou Janem Kustem, autor knihy Nejvyšší soud USA, která byla vydána v Edici Právo a management Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.

aktualita

„Amerika mě fascinuje tím, jak je celá prodchnutá svým specifickým vnímáním práva

 a dobrou znalostí právního systému. Právo je pro Američany stejně samozřejmé jako pro nás třeba knedlo-vepřo-zelo, jak s oblibou říkával profesor Vojtěch Cepl“, vyznává se ze svého obdivu k pojímání práva v USA Jan Kust, náš kolega a autor knihy Nejvyšší soud USA, která byla vydána v Edici Právo a management Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. 

Odborné pojednání v tomto rozsahu na téma americké justice nemá u nás příliš obdoby, i proto je kniha Nejvyšší soud USA první česky psanou publikací zabývající se nejvyšší justiční instancí kolébky konzervativně-liberální demokracie. „Spolupracoval jsem už na několika právních publikacích, ale toto je první ucelená studie, jejíž autorství je vlastně skoro výlučně moje,“ popisuje vznik knihy Jan Kust. Na napsání knihy potřeboval asi rok a za její vydání vděčí Ústavu práva a právní vědy. A proč se psaní knih věnuje? „Psaní mi dává pocit, že tvořím něco, co zůstává. A taky je to jedna z mála činností, která mi jde. Vlohy ke spravování aut, malování či pěstování kytek zkrátka nemám,“ dodává s úsměvem.aktualita1

Základní rozdíl mezi právním systémem u nás a v USA vidí v tom, že americké soudy právo velkou měrou i utvářejí, zatímco u nás ho pouze aplikují. „V Americe se z podstaty věci specifickým způsobem prolínají dvě právní soustavy, státní a federální. Přestože je systém na první pohled pro nás velmi složitý, v některých ohledech možná funguje lépe než u nás. Například kauzy obchodního a trestního práva se tam ve většině případů vyřeší daleko rychleji,“ vysvětluje Jan Kust.

Do Spojených států se za svůj život podíval už několikrát. Tato země je pro něj velmi zajímavá nejen z pohledu právníka, ale i proto, že je zde z lidí stále cítit étos amerického snu o tom, že když něco chci a usiluji o to, tak to dokážu. „Žít bych zde však nemohl. Nemám rád výškové budovy a už při pohledu na ně z chodníku dostávám závrať,“ poznamenává Jan Kust.

Přestože je v jeho knize popsána řada slavných a přelomových kauz, které spoluutvářely historii Nejvyššího soudu, jednu konkrétní nejoblíbenější vybrat neumí: „Pro mě jsou všechny jedinečné. Neumím je dost dobře popsat do několika řádků, od začátku do konce jsou napínavým čtením.“ Nyní už pracuje na dalších tématech, které se budou vztahovat k výročím významných historických právních milníků. Letos uplyne 800 let od vydání dokumentu Magna charta, v roce 2017 se pak bude slavit 230. výročí vzniku americké ústavy a ještě později přijde výročí Codex Iustinianus.

Kmihu si můžete zakoupit přímo u nás v Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. nebo u dobrých knihkupců.

Ing. Tereza Marková, DiS.

Tajemnice Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Aktuality | Autor: .
Mgr. Jan Kust

Autor: Mgr. Jan Kust

Autor v roce 2005 vystudoval obor právo na FPR-ZČU a v roce 2006 úspěšně absolvoval studia na Sydney Australian Pacific College (AUS) v oboru ekonomie. Během svých studií vykonal několik studijních pobytů v zahraničí, včetně USA. Během své kariéry pak působil mj. v letech 2006 –2009 v Parlamentním institutu, v roce 2009 na Úřadu vlády ČR a mezi léty 2009 až 2011 coby vedoucí oddělení migrace na MPSV. V rámci lektorské praxe působil na Institutu státní správy a Vysoké škole CEVRO Institut. V současné době pracuje v Odboru podpory legislativy VZP ČR a spolupracuje s Ústavem práva a právní vědy, o.p.s.