§ Ještěrka

(Ze soudní síně)

Paní Irena s vozíkem nazývaným „ještěrka“ jezdila na pravidelné lince, avšak neupravené jízdním řádem, ze skladu do přípravny materiálu, pěknou řádku let. Vždy rychle a spolehlivě, bez zpoždění, takže i spolupracovníci uznávali její kvality častými otázkami, kdy už dostane na ten svůj mercedes řidičák.

Screen Shot 2016-04-01 at 15.41.13

Protože paní Irena byla žena veselá, dokázala na vtíravé dotazy vtipně odpovídat asi v tom smyslu, aby si Pepík hlídal svou audinu před zvídavými zraky nejrůznějších Miss, a aby Franta příště zase nejel bez chladící kapaliny v chladiči…

V motorismu se tedy zřejmě vyznala. Jednoho dne, když však ujížděla opět se svým vozíkem nezadržitelnou rychlostí napříč halou, nepomohly jí ani sebelepší řidičské schopnosti. Rychlost jízdy nezvládla a boční hranou „ještěrky“ najela do štaflí. Naneštěstí nebyly prázdné, ale na jejich předposlední příčce stál malíř se štětkou v ruce. Maloval jednu z prostorných halových stěn. Ten den práci nedokončil. V důsledku nárazu vozíku neudržel rovnováhu. Pádem na zem si nalomil několik obratlů páteře a byl půl roku vyřazen z práce.

Chmurné dny nastaly i pro paní Irenu. Soud její jízdu kvalifikoval jako neopatrnou, neboť v důsledku rychlosti nezvládla řízení a z nedbalosti způsobila újmu na zdraví. Tento trestný čin se rovnal šesti měsícům odnětí svobody a částce přes 80 tisíc korun. Štěstí pro ni, že trest byl podmíněně odložen na zkušební dobu jednoho roku. Zaplacení uvedené částky se však nevyhnula. Musela ji uhradit podniku, který předtím odškodnil poškozeného malíře za pracovní úraz.

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Aktuality | Autor: .
JUDr. Ladislav Jouza

Autor: JUDr. Ladislav Jouza

Advokát, rozhodce, člen České advokátní komory, lektor Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE. Je autorem řady odborných článků zejména z oblasti pracovního práva. Legislativně se podílel na všech zásadních novelách pracovněprávních předpisů, zejména zákoníku práce, včetně předpisů o zaměstnanosti a o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, které byly Ministerstvem práce a sociálních věcí zpracovány a zákonodárnými orgány přijaty. V průběhu pracovní činnosti na MPSV byl členem pracovní komise Legislativní rady vlády. Je držitelem stříbrné a bronzové medaile prof. rytíře A. Randy za teoretický a praktický přínos pracovnímu právu. Má širokou odbornou publikační a pedagogickou činnost v oblasti pracovního práva a personální práce. V roce 2016 obdržel prestižní ocenění Právník roku 2016 v oblasti pracovního práva. V roce 2017 byl jmenován členem správní rady Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.