MeToo podle Gábiny Koukalové

Milá Gábino, uhodila jsi hřebíček na hlavičku a pro ženy v tomto státě jsi udělala neuvěřitelnou věc. Hezky jsi totiž ukázala, co je na tomto světě nejdůležitější. Tisíckrát můžeš být světovou vítězkou, získat stříbrnou olympijskou, stejně jako být inženýrkou, vědkyní, vynálezkyní, političkou, prezidentkou firmy či zeměkoule. Podobné úspěchy ani potlesk na náměstí, tituly a plné koše peněz ve skutečnosti nejsou důležité a v ani v dnešním moderním světě nic podstatného neznamenají. Největší devízou ženy je totiž její krása.

gábina

My ženy se stále o něco snažíme, někam se dereme, na sobě pracujeme, studujeme a ukazujeme těm méně úspěšným a také mužům, jak jsme skvělé a že se jim ve všem dokážeme vyrovnat. To vše je ovšem jen honem za přeludy, protože největší hodnotou ženy byla, je a bude ženská krása. Feministky a ženy veleúspěšné na závodištích, jinak vyhrazených mužům, se v tuto chvíli klidně mohou začít rozčilovat, mohou na mě psát udání, nechápavě vrtět hlavou a navzájem se utvrzovat ve zdravém rozhořčení, navzdory tomu přesto je předchozí tvrzení všudypřítomnou pravdou, a nikoliv fake news. Každá žena libovolného věku se totiž snaží být krásnou a mnohé ošklivky by daly cokoliv, co by si jenom ďábel přál, aby mávl kouzelnou hůlkou a věnoval jim krásný obličej, velké oči, plné rty, oblé tvary a bohatou kadeř, jež se vlní kolem ramen. Módní i kosmetický průmysl je přece právě z této touhy živ a ani moderní technologie na ní mnoho nezměnily. Proto se týráme v posilovnách, platíme poradcům, kupujeme krabičky a hledáme nejlepší dietu na internetu. Proto se přece stále konají soutěže Miss, proto je snem mnoha dívek stát se modelkou, právě proto se ty nejkrásnější skví na stránkách časopisů, ve filmech a po bocích těch nejúspěšnějších mužů. Krása je prostě v našem světě nej.

Sama ovšem není samoúčelná. Je jen prostředkem k dosažení cíle, o který v celé živočišné říši jde všem tvorům ze všeho nejvíc – o sex, o početí, o rozmnožení, což máme v genech od Matky Přírody nebo od Pánaboha. Co na tom, že rozmnožení uměle bráníme hormonální antikoncepcí. Taková drobnost v řádu vteřin nemůže přece dva miliony let trvající vývoj vůbec ovlivnit, natož zpomalit či zastavit. Ze všeho nejdůležitější je vypadat k světu, což je jen nástroj k ulovení muže.

Milá Gábino, velmi ti za všechny ženy země české za tvé osobní vyjádření děkuji a blahopřeji k odvaze, s níž jsi to přiznání učinila. Ani tvé zdravotní problémy nejsou nic nenormálního. A pokud to svět mužů vidí, nechápe tě, nerozumí a durdí se, ba skoro rozčiluje, pak jsi jen měla mušku stejně přesnou jako na olympiádě. Většina žen ti totiž porozumí, řada z nich střídá obžerství s dietami, skoro každá se snažila či dosud touží zhubnout, a co pro to děláme, je jedno z velkých tabu, jimiž se snažíme naše usilování o dosažení krásy ukrýt před světem, jenž je tak pokrytecký. To on nám totiž lže do kapsy, že krása je podružná a ženský úspěch že se počítá na pozice, funkce, místa, koruny či počet zaměstnanců. Jsou to však všechno lži, jimiž krmit nás dál je p tvém přiznání prostě už nadbytečné. Každá z nás si přeje být krásná k uzoufání.

Zajisté si lze lhát do kapsy i jiným způsobem. Například že se malujeme, oblékáme, češeme a zkrášlujeme pro náš osobní pocit, pro naši sebedůvěru. Ale ekonomové nás z tohoto omylu lehce vyvedou. Krása je totiž nejen nejcennější, ale nese také v životě největší plody. Hezcí lidé mají lepší pracovní uplatnění a vyšší plat, platí menší pokuty policii a u soudu dostávají nižší tresty, vítězí v parlamentních volbách, prodají více výrobků, dostávají lepší známky ve škole a lidé jim věří více než lidem škaredým. V závodech na čas krása možná nepomáhá, ale v ostatních sférách života je prostě k nezaplacení. My ženy se dnes už dokážeme stát čímkoliv, čeho si zamaneme. Muže svých životů a snů však získáváme stále stejně jako před mnoha staletími. Bez ohledu na všechny mety, jichž v životě dosáhneme, se mu primárně musíme fyzicky líbit, jinak neuspějeme.

A tak Ti, milá Gábino, děkuji ještě jednou. Život je neustálý boj, a tak v něm nezbývá jiných možností než stále bojovat.

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Aktuality | Autor: .
JUDr. Daniela Kovářová

Autor: JUDr. Daniela Kovářová

Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita), kde získala titul doktorky práv. Po složení advokátních zkoušek otevřela v Plzni advokátní praxi zaměřenou na smluvní agendu, rodinné právo a obhajobu v trestních věcech. Od roku 1997 spolupracuje s Českou advokátní komorou. Od roku 2002 je zkušební komisařkou pro advokátní zkoušky a od roku 2012 pro mediační zkoušky. Od května 2008 do ledna 2011 byla ředitelkou Justiční akademie, vzdělávací instituce pro soudce, státní zástupce a další zaměstnance rezortu spravedlnosti. Od května 2009 do července 2011 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Jana Fischera. V březnu 2011 se vrátila zpátky do advokacie a založila a do současné doby vede odborný časopis Rodinné listy. Její advokátní kancelář se specializuje na právo rodiny. Publikuje odborné články a fejetony v právnických časopisech a denním tisku, je spoluautorkou několika komentářů. Od roku 2016 působí jako lektorka Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE, kde vyučuje moduly v programu LLM Rozhodce, Mediátor a Rodinná judikatura.

 • Elisabeth

  CO si dovolujete Koukalove tykat? Vas prispevek je podlost.

 • http://valdrova.cz/ Valdrová Jana

  Já mám jediné vysvětlení. Je 30.dubna, kdysi se to bralo jako druhý apríl a paní Kovářová (hloupě) žertuje. A že tyká, je vrchol nejapnosti. Paní Kovářová, s paní Koukalovou jste husy nepásla, a z hlediska výkonu tady taky není srovnání.

 • Pavla Špondrová

  To je strašný blábol. Vůbec není srozumitelné, zda je to ironie nebo sarkasmus nebo to má byt vtipne? Nebo to jsou upřímné rady? Jinak mě zarazilo, že p. Kovářova pise „Mila Gabino“, ony se znají? Proc ji tedy píše dopis přes internet?

 • Petr Haš

  Co to tady povídáte? Paní Kovářová to napsala přesně tak, jak to je.
  Krása ženy je něco víc, než jen nějaká povrchnost. Mužům dává první vodítko, jestli je tahle partnerka ta ona nebo ne a to nejenom protože zrcadlí její zdraví, ale i jiné vlastnosti a duševní rozpoložení. Ano, zrcadlí i duši, skutečně to tak je.
  Funguje to takhle v celé živočišné říši a po tisíce generací a má to svůj dobrý důvod. Vaše snaha vštípit mužům, aby si partnerky vybírali podle něčeho jiného je divná.

  • Elisabeth

   Vazne? A co tohle:

   Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita), kde získala titul doktorky práv. Po složení advokátních zkoušek otevřela v Plzni advokátní praxi zaměřenou na smluvní agendu, rodinné právo a obhajobu v trestních věcech. Od roku 1997 spolupracuje s Českou advokátní komorou.
   Od roku 2002 je zkušební komisařkou pro advokátní zkoušky a od roku 2012 pro mediační zkoušky. Od května 2008 do ledna 2011 byla ředitelkou Justiční akademie, vzdělávací instituce pro soudce, státní zástupce a další zaměstnance rezortu spravedlnosti.
   Od května 2009 do července 2011 byla ministryní spravedlnosti ve vládě Jana Fischera. V březnu 2011 se vrátila zpátky do advokacie a založila a do současné doby vede odborný časopis ….
   Od roku 2016 působí jako lektorka Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE, kde vyučuje moduly v programu LLM Rozhodce, Mediátor a Rodinná judikatura.

   Kdyby to nebylo podstatne, tak se pani autorka tomuhle nevenuje . Krasa je preci dulezitejsi i vy si to myslite. Dekuji.

  • http://valdrova.cz/ Valdrová Jana

   Pane Haši, možná máte dceru nebo budete mít: má nějaké vzdělání, dělá něco, nebo jen stojí před zrcadlem, aby její krása dala mužům to pravé vodítko? A co její vůle – nechává se vybírat podle té krásy, na které pracuje, nebo je to hezoulinká panenka bez vlastní vůle?

 • http://valdrova.cz/ Valdrová Jana

  Tykání je – někdy dosti ubohý – prostředek k vyjádření nadřazenosti. Ubohý tehdy, když dospělá osoba nevyjádřila souhlas.

 • http://valdrova.cz/ Valdrová Jana

  Paní Kovářová, proč jste smazala můj příspěvek, že se máte věnovat kráse místo psaní? Vy přece říkáte, že krása je nejdůležitější v každém věku? Takže i ve Vašem věku je prosím podle Vás třeba vylehávat na masážním lůžku a nechat si masírovat povadlý obličej, vyhlazovat jasně viditelné vrásky, vysedávat u kadeřnice a hledat lepší odstín vlasů než tuctový blond, o odbytém střihu vlasů nemluvíc, zahušťovat a prodlužovat vlasy, nakrucovat a prodlužovat řasy, píchat silikon do rtů, lepit gelové nehty, odstranit počínající stařecké skvrny z pleti, odsát tuk z těla a odříznout přebytečnou kůži, zvětšit prsa, ubrat pár žeber za účelem dosažení vosího pasu, prodloužit nohy, odstranit celulitidu a vrásky z kolen a loktů, napíchat botox do obličeje, upravit vagínu do mladistvé formy a to všechno opakovat každých pár let, některé procedury každý týden!