Tisk

Editorial

Novela spánkového režimu a volný trh služeb

Je to už dávno, co začal nový rok, nebo to tak dávno není? Nevím, jedni tvrdí, že časostroj života běží závratně rychle, druzí říkají, že pomalu, a třetí neříkají nic, a opakují ad hoc názory těch ostatních. K těm třetím patřím já. Když každý den láteřím nad tím, jak ten čas tak rychle letí, a nevyhnu se otázkám, proč se nežije třeba 500 let (nebo raději déle, 500 je málo), nebo když už se žije tak krátce, tak proč se musí spát (naprosto zbytečná ztráta času, jako by to tehdy „instalatér“ člověka na tuto planetu nemohu zařídit tak, že bude stačit třeba jen 2 hodiny spánku), vzpomenu si vždy na své advokátní kauzy a čas, po který leží u soudu, mi přijde strašidelně dlouhý a neběžící. Ale jako „člověk“ stejně tak nějak cítím, že stále běží… Hm.
A tak se ptám: Proč nelze za spánek platit, cena za jednu hodinu spánku by byla např. 100 Kč, takže by člověk celou noc pracoval, nebo se radoval, a když by se ráno v 7 hodin cítil již opravdu hrozně, zaplatil by do speciální kasy 800 Kč a cítil by se během 10 vteřin jako po 8 hodinách spánku. Kolik by se asi vybralo peněz?, napadá mě… myslím, že dost, aby to vyvedlo z dluhu i státní dluh, protože nedostatkem spánku trpí většina populace (a pak, že jsme prý lenoši!).
Nadto by takový spánkový režim rozpohyboval českou (českou proto, že by to byl český vynález, který bychom chytře nikomu neprodali a recept neprozradili ani agentům CIA), ekonomiku. Lidé by více utráceli za jídlo, pití, spotřební zboží, za všechno, obchody by měli otevřeno na dvě směny (vlastně na 3, protože 2 by byly v rozporu se zákoníkem, práce, a to i kdyby se na 2 směnách zaměstnanec a zaměstnavatel shodly, nebo to dokonce výslovně chtěli) a život by byl pestřejší a dužnatější (Pozn.: Děti nemám, ale mí přátelé ano, a protože jsem tzv. „hodný“, tak děti do 5 let by naopak spali 16 hodin denně – nebo by šlo koupit jednu hodinu spánku dítěte, třeba za „regulační spánkový poplatek“ ve výši 30 Kč).

Peníze za platby na spánkový režim by nešly státu, tam ne, to by je stát hned utratil za velice výhodou českou zaoceánskou loď, kterou bychom podle názoru Ministerstva obrany potřebovali nezbytně proti případnému útoku mrštných člunů vyrobených z bambusových prken kmene Hi z ostrova Trinidad, jejichž prezident nemá v lásce Václava Klause (v čemž je v Evropě i mimo ni naprostou výjimkou, je to skoro takový jeho „názorový opt-out“). Peníze by šly na něco daleko užitečnějšího a společensky prospěšnějšího, např. na postavení největšího akvária na světě, které by se mohlo postavit třeba někde na Vysočině (tam už stejně stromy nikdo neobjímá).

Spánkový režim by nás tedy všechny obrovsky pozvednul, a kdo by chtěl spát, tak by spal, kdo ne, tak by nespal, pracovní doba by se zvýšit nemohla, takže by lidé ve zbytku volna trávili více času s dětmi, čtením knížek, sportem a zábavou, kutilové by kutily, bylo by více času na lásku, umění a psaní zbytečných, leč ušlechtilých traktací o Bohu a tak podobně.

Aby bylo jasno, v tomto editorialu jsem se měl podle dohody s redakční radou zaměřit na volný pohyb služeb, ale musel jsem v noci spát, nestihl jsem jej pořádně nastudovat a bez toho se toho moc napsat nedá. Ale přece jen pár vět - zákon o volném pohyb služeb u nás („u nás“ rozuměj: „v ČR“) začal platit 28. prosince 2009.
Uvedený zákon navazuje na – dalo by se s nadsázkou říci – kořeny svobodného Evropského hospodářského společenství z konce 50. a začátku 60. let, kdy byla výchozí evropskou ideou idea svobodného podnikání a volného trhu služeb, zboží, kapitálu a pohybu lidí. Od té doby se toho jistě mnoho změnilo a EU již dávno vyměnila svobodu trhu bez přívlastků za přívlastky „sociální“, „spotřebitelský“ apod. Ale všechno zřejmě nelze zrušit hned, řekl by optimista, takže Směrnice 2006/123/ES a jí provádějící český zákon o volném pohybu služeb umožňují celkem slušně a „bezbariérově“ přeshraničně podnikat. Škoda, že jen „dočasně a příležitostně“.
Na trvalé podnikání tak existují stále byrokratické zábrany, když možnost trvalého podnikání podléhá povolovacímu režimu. Zřejmě se tady někdo stále bojí, že by prohrál na trhu s tím druhým. A protože poslanci mohou vše, tak taková menší „novelka“ spánkového režimu by „docela bodla“, a ve spojení s volným trhem služeb by se to mohlo „pořádně rozjet“….Ale co… Volný pohyb služeb tak bude jen tak „trochu“, ale stejně za to stojí. Využijme jej, než si pro nás přijde (doufejme, že už za 400 let) zubatá…!

Šťastný nový rok na volném trhu služeb Vám přeje L.L. a celá redakce časopisu PRÁVO!

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M.

Luděk Lisse

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X