Tisk

Editorial

Katyň

Bylo toho napsáno v posledních dnech mnoho, ale stejně mi to nedá. Katyňská tragédie schovaná v hloubi stromů nedaleko Smolenska, do černých barev zahalené Polsko, v den pohřbu prezidentského páru Wajdova Katyň, s hrůzostrašnými záběry sériových vražd ruské NKVD. Hm. Tento editorial začal smutně, ale nebojte – nebude truchlivý a nebude pomocí vějíře synonym rozmazávat stokrát řečené. Mrtvým to nepomůže, a živým? Taky ne. Strana zesnulého polského prezidenta Právo a spravedlnost nyní kandiduje na post hlavy státu jeho bratra. Dvojče.

Ze shora uvedeného vyvozuji několik závěrů, nebo spíše než „kategorických závěrů“, několik postřehů.

Tak za prvé. Jsem moc rád (sám za sebe, za Poláky, za Rusy, ale s trochou ironie řečeno tak trochu i za „lidi jako takový“), že ze smrti polského prezidenta, jeho ženy a všech dalších obětí leteckého neštěstí nebylo obviněno Rusko, a to tím spíše, že si sám nemyslím, že by obviněno být mělo. To je skvělá zpráva. Představte si – kdyby existoval jen stín podezření, že se nejednalo o leteckou havárii, jak by asi nyní vypadala politická situace a kolik konspirativních teorií, jež by mohly směle kandidovat na Oskara za Blázinec, by asi vzniklo. No, raději na to ani nemyslet…

Za druhé. Jaroslav kandiduje místo Lecha. Představuji si s kunderovskou nadsázkou, že do Katyně letěl Jaroslav místo Lecha, tragicky zahynul Jaroslav a namísto Jaroslava teď vystupuje Lech, který nemůže říci, že on je prezidentem a že to takhle s bratrem neudělali poprvé. No, to by musela být síla! Jaroslavovi už by to bylo asi jedno, ale co má nyní dělat Lech, který se nuceně musí vydávat za Jaroslava? A co bude dělat Lech, pokud vyhraje prezidentské volby a stane se (znovu) prezidentem? Bude muset do konce života dohrát tu hru do konce.
No, kandidaturu již oznámil.

Za třetí. Lech a Jaroslav, prezident a (svého času) premiér Polska, země, co má 38 milionů obyvatel a 10 ve světě. A dva bratři na tak významných postech. To je ale náhoda! To mi připomnělo Kennedyovce. A ti mi zase připomněli, jak se může stát napřed otec americkým prezidentem jako Bush starší, a pak jeho syn, jako byl proslulý G. W. Bush, prezidenti USA, země, co má 300 milionů obyvatel… Jak je to možné? To je ale náhoda! Snad bych to chápal v nějakém autokratickém státečku, ale v pluralitní společnosti se stovkami tisíc politiků, vědců, lékařů, právníků a generálů?

A konečně. Za čtvrté. Právo a spravedlnost … „To bysme potřebovali, to teda jo“, řeklo by se švejkovsky a z úst by vystoupal dým z fajfky. Jenže Josef Švejk už dávno není, takže se pravděpodobně v důsledku této skutečnosti nic podobného neřekne. Za měsíc budeme vědět, kdo vyhrál české parlamentní volby. V Maďarsku to byl před pár dny pravicový FIDESZ, který dostal historickou šanci, jíž pravicová politika nezávislá výlučně na katolickém elektorátu ještě nikdy neměla. Maďarská vláda tak bude moci bez koaličního handrkování sestavit jakýkoliv rozpočet, zrušit zákon o veřejných zakázkách (stejně jsem nikdy nepochopil, zda slouží ještě k něčemu jinému, než k čemu všichni víme), vyházet komunistické soudce ze soudů a z maďarského veřejného, politického, společenského a právního života a udělat spousty dalšího dobrodiní.

U nás to děláme zřejmě polovičatě a pomalu. Kdybychom rozkradli státní rozpočet prostřednictvím veřejných zakázek a sociálních dávek už dříve, kdybychom měli vyšší deficit a nižší HDP, tak už jsme mohli být v bankrotu v roce 2008 jako Maďaři nebo alespoň teď jako Řecko a Portugalci. Takhle stále na bankrot čekáme a než se skutečně ocitneme ve finanční (tentokrát vlastní) krizi, bude to zase trvat celé volební období.

Proto bych na závěr vyzval politiky (ať již zvítězí kdokoliv), ať se s tím tentokrát „nepářou“ a posunou nás rychlejším a proaktivnějším přístupem blíže krizi. Krize nebude ani začátek konce, ani konec začátku, ale začátek začátku, protože jak ukazuje příklad shora uvedených zemí, bez bankrotu si žádná vláda opasek utahovat nezačne. Ale abychom nekončili pesimisticky: my právníci sice už nevěříme v právo a spravedlnost, ale zase si rádi čteme a jsme roztomile dětští. Nejsme vůbec takoví, jak se to o nás traduje v různých vtipech (určitě je někdo proti nám na zakázku vyrábí!).

Proto bych nám všem popřál k začínajícímu jaru novou mízu v krvi a hlavu vzhůru! Možná se na nás opravdu někdo dívá… třeba právě Jaroslav Kaczyński... nebo Lech?

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 95.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 30. 4. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 25. 4. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X