Tisk

Stálé rozhodčí soudy

Z judikatury Rozhodčího soudu při IAL SE

§ 13 zákona o rozhodčím řízení


Je třeba striktně rozlišovat interpretaci slovního spojení „zřízení zákonem" na straně jedné a „zřízení na základě zákona" na straně druhé. Zatímco v prvním případě se vyžaduje kreace právním předpisem zákonné právní síly přímo (právní předpis stanoví, který subjekt práva se zřizuje), v druhém případě postačí nastavení mechanismu vedoucímu ke vzniku právní subjektivity.

Rozhodčí nález Rozhodčího soudu při IAL SE ze dne 28. února 2010, sp. zn. 44/2010.

Odůvodnění:

Podle ustanovení § 13 zákona o rozhodčím řízení lze stálé rozhodčí soudy zřizovat pouze na základě zákona. Zákonná dikce je však mnohdy chybně interpretována tak, že zákon musí explicitně stanovit, že se zřizuje rozhodčí soud (jak je tomu např. v případě Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky). Tento závěr však není v souladu s teoretickoprávní doktrínou, neboť stírá rozdíl mezi faktickou situací, kdy zákon explicitně stanovuje zřízení určitého subjektu práva na straně jedné a dává možnost zřídit subjekt práva způsobem popsaným v příslušné právní normě na straně druhé. První případ nastal u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Druhý případ pak nastane vždy, je-li zakládána obchodní společnost podle obch. zák., popř. jiná právnická osoba, působící jako určovací místo (appointing authority) ve smyslu sut. § 7 odst. 1 zákona o rozhodčím řízení.  

Lze tedy uzavřít, že český právní řád nevyžaduje pro vznik stálého rozhodčího soudu výslovnou kreaci zákonem.

Je totiž třeba striktně rozlišovat interpretaci slovního spojení „zřízení zákonem" na straně jedné a „zřízení na základě zákona" na straně druhé. Zatímco v prvním případě se vyžaduje kreace právním předpisem zákonné právní síly přímo (právní předpis stanoví, který subjekt práva se zřizuje), v druhém případě postačí nastavení mechanismu vedoucímu ke vzniku právní subjektivity.

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X