Tisk

Editorial

Občan a konkurs

Je to strašně dlouhý, některý pasáže jsou nudný, nemá to šťávu, je to místy zbytečně vleklý, jakoby se to nedalo říct jednou větou, které budou všichni rozumět, a nikdo nad ní nebude muset přemýšlet, jinde je tomu zase rozumět až moc, což je nevýhodný, protože když tomu rozumí všichni, tak je to taky na nic, jelikož to si pak nebude nikdo nikoho platit, aby mu to vysvětlil. Místy je to úplně nemožný, jsou tam výrazy, co říkala babička nebo prababička za císaře pána, takže mi to nejde přes nos, protože jsem již náležitě zkažen 40 lety socialistické výchovy české právní zákonnosti, a to já osobně v poměru 20 let před listopadem 89 a 20 let po něm, a chci raději namísto výrazu „svéprávnost“ dál používat výraz „způsobilost k právním úkonům“. Ten, kdo zná divadelní skeč Divadla Sklep, nazvaný „Bible“, ten ví, co mám zde na mysli. Nemluvím sice o Bibli, ale o návrhu nového občanského zákoníku, nicméně ze všech kritik, které jsem slyšel, mě zatím žádná nepřesvědčila o tom, proč bych, kdybych byl poslanec, neměl pro návrh hlasovat. Z těch ustanovení, k nimž jsem se jako právník prozatím dostal, mě drtivá většina přesvědčila o tom, že tato objemná „Bible“ českého civilního práva navazuje na to nejlepší, co na území našich zemí historicky legislativně v této oblasti vzniklo. Ty, kdo se tak velkou materii, nechtějí učit, chápu, ale svoji lenost by neměli svádět na cokoliv jiného, ale poohlédnout se třebas po jiném zaměstnání. Právo je disciplina akční, a těm, kdo jsou líní, (naštěstí) nepřeje.

Občanovi je zákoník daleko blíže než ten stávající, byť ten se právě svého času nejvíce holedbal tím, že je zde „pro lidi“. Nebyl. Byl to vpravdě masakr lidské důstojnosti, který kromě dalších negativ zajistil stálou přítomnost veřejného zájmu v oblasti soukromého práva, kam tento zájem vyjma krajních limit veřejného pořádku a (značného) rozporu s dobrými mravy nepatří. Oddělení práva soukromého a veřejného, známé již z římského práva, se opět zavádí jako výchozí princip civilní úpravy. Směšování práva soukromého a veřejného, jehož jsme byli za totalitního režimu svědky, přetrvalo spolu s nezměněným občanským zákoníkem do dnešní doby a má své negativní projevy i v jiných právních odvětvích. A i kdybych již za nic nekopal, tak za jedno budu: a to právě za celkovou filozofii zákona, která vystavuje stop primitivnímu a formalistickému zneplatňování smluv. Smlouva je konečně postavena na soukromý zákon a stát smí svobodnou vůli jejích kontrahentů „zrušit“ jen v extrémních případech, nikoliv z důvodu sebemenšího formálního nedostatku, jak se to děje dnes. Soukromý zájem je to, co je v popředí, to, co je vůdčí. A již jen toto je podle mého názoru po 47 letech důvod říci novému občanovi „ano“.  Pojďme se o to pokusit a nerozředit jeho potenciál v sebestředných přích o to, že jej vymyslel zrovna Karel Eliáš a ne někdo jiný a že má hodně paragrafů a ne méně. Zkusme si jej prozatím alespoň na chvíli otevřít … třeba již po chvíli zjistíme, že také insolvenčnímu zákonu by neuškodilo méně zájmu veřejného a více respektu k zájmu soukromému (a pak, že tento editorial nebude k tématu insolvenční řízení).

 

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA

ředitel Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 95.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 30. 4. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 25. 4. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X