Tisk

Editorial

Organizace soudnictví

Říká se, že se téma organizace soudnictví zcvrklo na téma legitimity další existence nebo neexistence vrchních soudů. Říká se, že se česká justice utápí v malicherných žabomyších válkách, které neřeší základ, kterým je (by měla) být justice rychlá a spravedlivá.

Mám pocit, že obě otázky spolu souvisí. Stěží můžeme chtít vybudovat justici pro občany rychlou a spravedlivou, měla-li by být založena na prehistorické struktuře, která léta generuje tisíce kontroverzních rozhodnutí tisíce kontroverzních soudců. Je mi líto, že v oblasti justice nedošlo po listopadu 89 k větší změně, a že posty funkcionářů mnoha soudů obsadili lidé, kteří byli členy strany, kterou demokraticky volený parlament označil zákonem za zločineckou organizaci, která měla jen u nás na svědomí statisíce nežitých životů. Je mi líto, že tito lidé vychovávají již 20 let na soudech mladé soudce, kteří tak přejímají jejich metody, zvyky a pohled na svět. V justici je tak kontinuita s předlistopadovým právně-politickým režimem ze všech složek státní moci asi nejmarkantnější a ani sama justice o svoji mediální satisfakci vždycky zdárně nebojuje: jednou nechce zveřejňovat jména soudců, kteří byli členy KSČ, podruhé nechce zveřejňovat jejich platy, jejichž nesnížení či zvýšení si diktuje sama.

Zdlouhavost řízení před státními soudy ve věcech trestních je naprosto zvrácená a ve věcech obchodních minimálně politováníhodná. Golem justice, jemuž má dát doprostřed čela šém fetyš soudcovské samosprávy, má hliněné nohy umazané od nesplněných a neplněných slibů po reformě, jejíž byť jen nepatrné náznaky za jakékoliv vlády vždy zablokují povětšinou sami soudci. Namísto sebekritiky je zde volání po ústavním zakotvení reprezentativního orgánu justice, které je smělou politickou ambicí té složky státní moci, která má dodnes nejen kořeny, ale i ideovou a mentální základnu ve striktně pozitivistickém (nechtěl jsem přímo říci:
v „socialistickém“) nazírání práva a která formuje soudobé právní myšlení směrem ke stále větší formálnosti.

Moc optimismu je vždy limitována nemocí reality, říká klasik. Moc práva je vždy limitována nemocí justice, dalo by se parafrázovat. A i když světlo na konci tunelu zatím nevidím, jsem moc rád, že se podařilo právě pro toto vydání našeho časopisu sestavit takový kolektiv autorů, který dává svou odbornou erudicí i lidským rozměrem jejich životního počínání a postojů záruku, že debata na téma organizace justice bude v tom nejlepším slova smyslu tvrdá, upřímná a současně i konstruktivní. A to není pro začátek málo, neboť je-li vůle k diskusi, je i vůle k začátku přeměny justice k lepšímu, ať již bude taková přeměna realizována po technické stránce
jako rekonstrukce soudů okresních, krajských či vrchních.

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA

ředitel Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X