Tisk

Editorial

Království za směnku

Jedou dva kluci v tramvaji a jeden říká: „To je ale super, mám k Vánocům prima tablet, jenom za 12tisíc, od jedný společnosti, jenom na směnku, hele, zajdeš tam a za pár minut můžeš nakupovat“.

Na základě výše uvedeného minipříběhu bych nyní mohl rozvést několik mravoučných tezí. Jednou z nich by mohlo být např. upozornění na to, že směnka je velice nebezpečný instrument, který nepatří do rukou dětem, podobně jako třeba sirky nebo rozhodčí doložka. Podle úhlu pohledu svého světonázoru bych zde poukázal buď na to (postoj, který lze označit za „levicový“), že obyčejní lidé směnce nerozumí, že je snadno zneužitelná, neboť
banky, nebanky a lichevníci nebo ad hoc lumpové všeho druhu mohou hodné lidi nachytat a půjčit jim méně peněz, ale na směnku napsat více a pak z nich takto nekale vyrobenou směnečnou pohledávku vymáhat.

Z opačného úhlu bych pro změnu jako správný pravičák zahřímal nad mentální nedostatečností sociálně retardovaných spoluobčanů, a pohrozil jim neprodleným odnětím jejich volebního práva, neboť ti, kdo podepíší směnku s tím, že si na ni půjčí částku, kterou vědomě nemohou splácet, aby si koupili tablet, který za měsíc vyhodí do rohu místností, nemají právo rozhodovat o osudu národa, nejsou-li schopni s rozvahou rozhodovat ani o tom vlastním.

Z pozice dlužníka bych ke směnce asi mnoho říci neuměl. Proč jsem ji podepsal, bych vysvětlit nedokázal. Styděl bych se tvrdit, že jsem něco podepsal nevědomě, že mi někdo něco zákeřně podstrčil. Styděl bych se argumentovat poukazováním na to, že jsem do jisté míry retard. Řada dlužníků ze směnky se takové argumentace neštítí a jsou na ni od počátku připraveni už v době podepisování směnky, u vědomí, že stejně nic nemají, takže je podpis směnky k vrácení dluhu nedonutí. Z pozice věřitele bych si uměl postesknout
nad tím, že stát svojí prosociální politikou a výchovou k utrácení na dluh nepřímo zapříčinil skoro 2 milióny exekucí, které jsou v současné době proti našim spoluobčanům nařízeny a že si mnoho z věřitelů může se směnkami vystavenými vícenásobnými dlužníky akorát tak vytapetovat pokoj.

To, že je směnka zlá, je tedy zcela jisté. Ubližuje lidem levicovým i pravicovým. Ubližuje dlužníkům i věřitelům. Pokřivenost jejího charakteru nejlépe odráží fakt, že je drzá a nikdy sama neřekne nic o příběhu, který její vystavení provázel. Směnka bez kauzy je jako rebel bez příčiny. A přesto ji někteří lidé tak rádi podepisují, přesto ji někteří tak chtějí. Přesto, že je to s ní podobné, jako se zlými zbraněmi, co zabíjely, nebo s nespravedlností, která se děje. A stejně mám z toho všeho, když tak o směnce přemýšlím, pocit, že podobně jako žádné „zlé zbraně“ nikdy nikoho nezabíjí, protože žádné zlé zbraně neexistují, ale existuje vždy jen jeden konkrétní a jasně identifikovatelný člověk, který zabíjí druhého, ani směnka neubližuje tomu, kdo ji podepisuje v dobré víře o své schopnosti dluh ze směnky splácet - to se vždy jen jeden konkrétní a jasně identifikovatelný člověk snaží prostřednictvím směnky podvést tohoto druhého, ať již z pozice věřitele, nebo dlužníka.

Za to ale směnka nemůže. Je to ženská a umí být složitá svými náležitostmi, i jednoduchá svým použitím. Krásná výší částky u bonitního výstavce, i tajemná mlčenlivostí o příběhu, který v sobě skrývá. Království bych za ni dal. A ještě něco. Čtenářům našeho časopisu přeji příjemné počtení příspěvků od skutečných odborníků, jejichž výběr je v této publikaci opravdu exkluzívní. Společně s redakcí i autory všech článků za letošní rok přeji našim čtenářům krásné Vánoce, a šťastný nový rok. Pro mnoho lidí bude díky narůstající globální krizi asi krušnější. Snad v tom směnka nebude zase nevinně☺.

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA
ředitel Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X