Tisk

Robert T. Kiyosaki a law in action

Seznamte se s publikační činností členů Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.:

Robert T. Kiyosaki a law in action

Dne 19. června 2011 zavítal do Prahy finanční mág a stratég, přítel Donalda Trumpa, autor řady knih s tématikou dosažení finanční nezávislosti a svobody, americký podnikatel japonského původu Robert T. Kiyosaki, společně se svou manželkou Kim a svými přáteli.

Ve své přednášce určené pro pražské publikum prozradil nejen motivy svého podnikání, mezi nimiž řadí na první místo dosažení finanční svobody, ale i řadu poznámek týkajících se obchodní orientace a strategie při podnikání v mnoha právních destinacích.

Pro nás pro právníky měla celá akce, určená každému, kdo chce naslouchat novodobým věrozvěstům finanční nezávislosti a svobody (nemyšleno jakkoliv negativně, naopak!),  svůj význam minimálně ve vztahu k tématu etiky naší profese. V druhé linii jsem si já osobně z přednášky odnesl akcent na spravedlnost jako takovou, a odklon od formalistického výkladu právních norem, jejichž striktně vymezená působnost odhlížející „od člověka“, jako jejího „recipienta“, není účelem práva, ale jeho destrukcí. Robert Kiyosaki pochopitelně nemluvil o právu. Mluvil o byznysu, o vládě, která se plete obchodníkům do řemesla, a utrácí naše peníze, mluvil o tom, že Obama je hodný kluk, ale nikdy žádný byznys sám nepostavil a tak mu příliš nerozumí a podle toho Amerika nyní vypadá. Mluvil o tom, že by v životě neinvestoval v New Yorku a v Kalifornii, protože to jsou komunistické státy. Ano, takto doslovně. I když s některými jeho názory bylo možno souhlasit zcela a s některými méně,  ani ty z českého pohledu nejradikálnější a z české pozice „korektní evropské mluvy“ nejextrémnější názory nevyznívaly politicky. Pokud byla zmínka o politice, byla vždy zasazena do obchodního rámce. Stejně tak právo.

Z té šíře názorové svobody na mě padl smutek z našeho domácího prostředí, kde je svoboda projevu stále více autonomně umenšována v účelovém zájmu „nikoho neurazit“. Připomnělo mi to kritiku fungování soudů ze strany orgánů zákonodárné a výkonné moci, které se soudci usilovně brání a berou ji jako útok na jejich ústavní nezávislost. Jakoby soudní moc mohla mediálně kritizovat rozhodnutí politiků a naopak to neplatilo. Připomnělo mi to i to, že někdy i my, kdo tak či onak aplikujeme právo, zapomínáme v obskurním světě statisíců právních předpisů na hlavní účel práva, kterým je co nejrychleji dosáhnout smíru a soudní žaloby používat „až“ a „jen“ jako ultima ratio.

Pronesl-li Robert Kiyosaki zmínku o law in action, bylo zajímavé, že měl na mysli právo obchodníků, kteří si pro sebe účelově dotváří pro obchodní svět nedokonalé a nezřídka nevhodné normy zákonodárců, a svá vlastní pravidla vtělují do lokálně, státně nebo mezinárodně uznávaných pravidel obchodu a obchodních podmínek. Vytvářejí tak paralelní systém práva, který je praeter legem a jehož zákonem je smlouva a obchodní zvyk. Tento pohyb v rámci „volného práva“ („free“ law) je základním hybatelem obchodních transakcí všude na světě, včetně komodit, akcií kapitálového trhu nebo zlata. Omezená postkomunistická (a nejen česká) představa o sociálně-inženýrské regulaci našeho soukromého práva staví tomuto pojetí law in action v jeho „kiyosakiovském“ obchodním pojetí zbytečné překážky.

I proto doufám, že nový občanský zákoník, postavený na myšlence svobody člověka, v jejímž rámci je středobodem svoboda kontraktační, jakož i rekodifikace korporátního práva, přiblíží naše české právní law in action blíže mezinárodnímu a světovému obchodu, aby byl náš vnitřní trh cílenou destinací zahraničních investorů.


JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA
Ústav práva a právní vědy®, o.p.s.
Článek byl publikován dne 17.05.2011 na www.epravo.cz

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X