Tisk

Trestní odpovědnost právnických osob, obchodních korporací a obcí a krajů

Cíl modulu:

Cílem modulu je seznámit posluchače se základními zásadami a principy zcela nového právního fenoménu, a to trestní odpovědnosti právnických osob. Ten byl po mnoha letech diskusí zaveden do českého právního řádu zákonem č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, který nabyl účinnosti 1. ledna 2012. Vedle trestního zákona a trestního řádu doplňuje oblast trestního práva o novou, k oběma klasickým zákonům speciální normu nově umožňující trestní postih mimořádně širokého okruhu právnických osob. Počínaje obchodními korporacemi, přes politické strany a spolky (dříve občanská sdružení) a konče územně samosprávnými celky (obcemi, městy a kraji). Je tedy zřejmé, že základní znalost obsahu této právní normy je nezbytná pro každého manažera, politika i zastupitele obce.

Obsah modulu:

V rámci tohoto modulu bude věnována pozornost základním stavebním prvkům tohoto zákona. Vymezení pojmů „právnická osoba“ a „trestní odpovědnost právnických osob“, tedy vymezení právnických osob, které mohou, popř. nemohou být podle tohoto zákona trestně stíhány. Věnovat se budeme rozsahu kriminalizace právnických osob, přičitatelnosti trestného činu právnické osobě a trestům, které mohou být právnickým osobám uloženy. Vzhledem k tomu, že trestní postih právnické osoby nevylučuje souběžné trestní stíhání fyzických osob, které se závadového jednání dopustily, nevyhneme se ani této problematice. Závěrem se zaměříme se i na tzv. Compliance programy, které by měla každá právnická osoba přijmout, aby předcházela páchání trestné činnosti, případně i své vlastní trestní odpovědnosti.

Garant modulu:

JUDr. Petr Toman, LL.M.
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Po promoci v roce 1984 pracoval nejprve jako advokátní koncipient a od roku 1987 jako advokát v advokátní poradně v Chomutově.
V letech 1990 až 1992 byl poslancem Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky, členem jeho předsednictva, členem ústavně právního výboru a mluvčím Komise FS pro objasnění událostí 17. listopadu 1989. Stal se navrhovatelem a spoluautorem několika zákonů přijatých Federálním shromážděním v té době. Po ukončení politické kariery a přestěhování do Prahy založil v roce 1993 advokátní kancelář TOMAN, DEVÁTÝ & partneři, v níž působí doposud. Věnuje se občanskému a trestnímu právu.

Od roku 2016 působí jako lektor Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE, kde vyučuje moduly v právních programech.

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X