Tisk

Úvod do účetnictví

Cíl modulu:

Cílem tohoto modulu je porozumět současné koncepci a fungování finančního účetnictví v pojetí informačního systému a dále poznat strukturu a způsob sestavení finančních výkazů při akceptaci standardních pravidel finančního výkaznictví v podmínkách ČR a v rámci nadnárodní harmonizace. Významným dílčím cílem je rovněž seznámení s aktuální koncepcí právní úpravy finančního účetnictví vzhledem ke kvalitativním požadavkům na soubor finančních výkazů a dalších účetních dokumentů.

Obsah modulu:

  • Finanční účetnictví a jeho prostředí

Téma je zaměřeno nejprve na objasnění moderního chápání podnikového účetnictví jako specifického informačního systému, zaměřeného na evidenci a prezentaci ekonomických informací. V rámci tématu se seznámíte se základními účetními pojmy (účetní jednotka, účetní období, účetní nástroje atd.) v rámci účetního cyklu a dále pak s hlavními principy a zásadami podnikového účetnictví. Součástí dílčího tématu je rovněž základní pohled na hlavní typy finančních výkazů z hlediska jejich struktury, obsahu a vypovídací schopnosti.

  • Účetní výkazy a jejich stavební prvky

V předchozí části byly stručně uvedeny čtyři základní typy účetních (finančních) výkazů. Pro potřeby finančního řízení, hodnocení ekonomické výkonnosti a další činnosti je však nutné znát podrobnější informace a struktuře finančních výkazů. Další podstatnou skupinu informací, se kterou se seznámíme ve II. části, je proces účetní uzávěrky a závěrky, který představuje vyvrcholení celého účetního cyklu finančního účetnictví a jehož výstupem je účetní závěrka.

  • Účetní výkazy, účetní závěrka a související pravidla

V předchozí části byly stručně uvedeny čtyři základní typy účetních (finančních) výkazů. Pro potřeby finančního řízení, hodnocení ekonomické výkonnosti a další činnosti je však nejen nutné znát informace o struktuře finančních výkazů – další podstatnou skupinu informací tvoří proces účetní uzávěrky a závěrky, který představuje vyvrcholení celého účetního cyklu finančního účetnictví a jehož výstupem je účetní závěrka.

Garant modulu:

JUDr. Martin Landa
V letech 1988 až 1995 působil na Masarykově univerzitě v Brně jako výzkumný pracovník a po založení Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity v Brně v roce 1991 jako odborný asistent na její katedře podnikového hospodářství. Od roku 1991 působí jako nezávislý účetní a ekonomický poradce s profesním zaměřením na metodiku a organizaci finančního a manažerského účetnictví, zavádění softwarových systémů při zpracování účetních a ekonomických agend a na vybrané oblastí podnikové ekonomiky – tvorba podnikatelských projektů, finanční analýzy hospodaření a finanční plánování. V posledních letech se aktivně zabývá problematikou řízení podnikových účetních systémů a aplikací moderních metod ekonomického řízení v podnikové praxi.

Jako pedagog spolupracuje s Brno International Business School (B.I.B.S., a.s.) a s Ekonomicko-správní fakultou Masarykovy univerzity v Brně. Je autorem řady odborných publikací a článků v oborech finanční účetnictví, manažerské účetnictví, analýza finanční výkonnosti firem a metody ekonomického řízení.

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X