Řízení výkonu

Doc. Ing. Otakar Němec, CSc.

Lektor na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE

Cílem tohoto modulu je seznámit posluchače s klíčovým pojmem moderní personalistiky, které řízení pracovního výkonu zaměstnanců reprezentuje. Pracovní výkon zaměstnanců je těžištěm a hlavním smyslem personální práce. Je to logické, neboť organizace zaměstnávají pracovníky právě proto, aby odváděli žádoucí pracovní výkon, který je v souladu se strategickými nebo krátkodobými cíli organizace. Do řízení pracovního výkonu se soustřeďuje řada personálních činností. Zde je vysvětlován především proces hodnocení zaměstnanců, který je pojímán jako hlavní personalistický nástroj řízení jejich pracovního výkonu.

Obsah modulu:

Odborná a personální dimenze práce managementu, Pracovní výkon a pracovní výkonnost zaměstnance a organizace, Determinanty pracovního výkonu, Chování pracovníka – jednota pracovního a sociálního chování, Vliv pracovních podmínek na pracovní výkon, Vliv rovnováhy pracovních a mimopracovních podmínek na pracovní výkon, Aplikace rovných příležitostí – faktor úrovně pracovního výkonu, Osobnostní charakteristiky ovlivňující žádoucí pracovní výkon, Rozbor motivačních faktorů ovlivňujících zaměstnance,  Náležitosti dohody (smlouvy) o pracovním výkonu a rozvoji zaměstnance,  Rozbor systému řízení podle cílů (SMART),  Předpoklady a vlastnosti vedoucího pracovníka k úspěšnému řízení pracovního výkonu podřízených,  Měřítka a ukazatele pracovního výkonu,  Řízení pracovního výkonu v průběhu sledovaného období (formální a neformální principy),  Hodnocení pracovního výkonu na konci sledovaného období,  Rozbor systému hodnocení zaměstnanců v konkrétní organizaci,  Rozbor vybraných metod hodnocení (MBO, podle norem, na základě    stupnice),  Výhody a nevýhody hodnocení v systému 360-ti stupňové zpětné vazby,  Metodika hodnotícího rozhovoru,  Postup zavádění koncepce řízení pracovního výkonu,  Individuální téma – na základě domluvy s lektorem.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.