Strategické řešení konfliktních situací

Mgr. Soňa Uhrová

Lektor na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE

Cíl modulu:

Cílem modulu je najít a detekovat formy mezilidských konfliktů, naučit se jim rozumět, chápat a analyzovat komunikační situace, na základě toho je tlumit  a odstranit, pokud je to vůbec možné.

Kladný akční potenciál těchto vedoucích pracovníků tkví v dovednosti prevence a eliminace zárodků konfliktů. Propedeutika a profesionální zvládání konfliktů je pro individua v rodinách, na pracovištích, v malých formálních i neformálních společenských skupinách a také pro společnost jako celek účinnou bariérou a kompenzací falešného světa narůstajících a zdánlivě neřešitelných konfliktů.  

Je nezbytně nutné, abychom zohlednili výše uvedený obsah předmětu ve vztahu k poznávání nových i modifikovaných forem konfliktů. Lze to srovnat se situací plíživě a přitom neskutečně rychle se rozšiřujících civilizačních chorob - diabetem začínaje a onkologickými onemocněními konče. Tento příměr snad snese paralelní srovnání agrese, zjevné a skryté šikany s incidencí jevů, jako jsou bullying, mobbing, bossing, stalking ad.

Obsah modulu:

Konfliktní situace (Konfliktní situace jako psychologický fenomén, Pokus o definiční vymezení konfliktní situace, Determinanty konfliktní situace, Dělení konfliktních situací, Konfliktní situace z hlediska duševně hygienického), Struktura a dynamika konfliktní situace (Existuje hierarchie konfliktních situací?, Zdroje konfliktních situací, Příprava k zvládnutí konfliktní situace, Trénink psychických vlastnosti pro zvládání konfliktů, Asertivita a konfliktnost), Strategie zvládnutí konfliktních situací (Co je strategie zvládnutí konfliktu?, Příprava na zvládání konfliktních situací, Blokace, stabilizace, petrifikace a sanace konfliktního terénu, Prevence, radiace, mediace, asertivita nebo distancování?, Diplomacie, gentlemanství nebo jógový trénink?).

Součástí modulu bude také praktická část, ve které si student osvojí techniky pro analýzu konfliktních situací, konkrétní techniky řešení konfliktů vyjednáváním a za pomocí asertivních postupů a uzavírání dohod v dospělém světě.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.