Tisk

Mezinárodní obchodní a investiční arbitráž

Cíl modulu:

Cílem tohoto modulu je osvětlení základních pojmů a principů z oblasti mezinárodní arbitráže, a to jak mezinárodní arbitráže týkající se sporů z dohod o podpoře a ochraně investic (tzv. „BIT“), tak sporů týkajících se soukromoprávních vztahů mezi subjekty z různých národních států, kterými jsou soukromé osoby. Důraz je při výkladu kladen na připomenutí hlavních institutů práva mezinárodní arbitráže. Cílem tohoto modulu je dále objasnění recentní právní úpravy arbitráží mezi státem a investorem z třetího státu, který investoval peněžní prostředky na jeho území, rozhodčího dále pak typické soukromoprávní arbitráže vedené mezi 2 či více korporacemi soukromého práva ve sporech s tzv. mezinárodním prvkem, právní úpravy rozhodčích pravidel, zejména vzorových pravidel Mezinárodní komise pro obchodí právo při OSN (pravidla UNCITRAL), a podle pravidel vydávaných mezinárodními rozhodčími soudy.
Cílem modulu je v návaznosti na moduly Rozhodčí řízení v tuzemsku a Rozhodčí řízení v judikatuře, vyučované rovněž v rámci programu LL.M. Rozhodce a mediátor v rámci profesních vzdělávacích programů na Ústavu práva a právní vědy představit téma arbitráže z pohledu mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic, dále z pozice Newyorské úmluvy o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů a Evropské úmluvy o obchodní arbitráži, a co se týče tuzemského rozhodčího řízení potom z pohledu aktuální judikatury Nejvyššího soudu ČR a Ústavního soudu ČR.

Obsah modulu:

Mezinárodní arbitráž (pojem, prameny, zásady). Subjekty sporů z dohod o podpoře a ochraně investic. Subjekty sporů z mezinárodního obchodu. Pojem investice. Pojem investor. Sjednávání rozhodčích doložek v oblasti mezinárodního práva. Bilaterální (dvoustranné) a multilaterální dohody o podpoře a ochraně investic. Rozhodování rozhodčího tribunálu podle ICSID (Washingtonská úmluva). Lex mercatoria. Příslušnost mezinárodních rozhodčích tribunálů podle multilaterálních dohod o podpoře a ochraně investic. Působnost rozhodčích tribunálů založená bilaterálními dohodami o podpoře a ochraně investic – příklady smluv. Newyorská úmluva o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů z roku 1958 - vybrané otázky. Evropská úmluva o obchodní arbitráži - vybrané otázky. Ekonomické aspekty mezinárodních arbitráží. Pravidla řízení v mezinárodní arbitráži obecně. Pravidla řízení UNCITRAL (Model Law). Mezinárodní rozhodčí soud při Obchodní komoře v Paříži - vybrané otázky. Mezinárodní rozhodčí soud v Londýně (LCIA) - vybrané otázky. Americká arbitrážní asociace (AAA) - vybrané otázky. Mezinárodní rozhodčí soud při Hospodářské komoře ve Vídni – vybrané otázky. Arbitrážní institut ve Stockholmu (SCC). Mezinárodní rozhodčí soud při Obchodní komoře v Paříži – vybrané otázky.

Garant modulu:

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D.
JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M. MPA se specializuje se na obchodní právo, insolvenční právo a na právo rozhodčího řízení. Je činný jako lektor přednášek zejména z oblasti práva rozhodčího řízení. V letech 1999 až 2004 působil ve státní správě, v letech 2004-2006 zastával funkci interního auditora obchodníka s cennými papíry. V letech 2003-2012 působil jako vysokoškolský pedagog na několika českých vysokých školách, kde vyučoval obchodní a občanské právo, civilní proces a arbitráže. Advokacii vykonává od roku 2003 a od téže doby se věnuje oblasti rozhodčího řízení. Od roku 2005 je ředitelem Ústavu práva a právní vědy, o.p.s., kde se mj. v rámci vzdělávacích programů MBA a LL.M. věnuje též přednáškové činnosti, a od roku je 2009 rozhodcem Rozhodčího soudu při IAL SE. Jeho publikační činnost zahrnuje přes sto odborných článků v právních časopisech i na webových právních portálech. Vyjadřuje se rovněž k aktuálním kauzám pro média, např. pro Českou televizi, je též mj. autorem Komentáře k zákonu o rozhodčím řízení (LINDE 2012) a jedním z předních odborníků na tuto oblast v České republice.

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X