Tisk

Mezinárodní vztahy

Cíl modulu:

Cílem modulu je získat přehled o společenských, ekonomických, politických a bezpečnostních procesech, souvislostech a předpokladech, které od konce poloviny 17. století až do počátku našeho století formovaly a ovlivňovaly vývoj, současnou podobu a charakter mezinárodních vztahů a jejich aktérů. Důraz bude kladen zejména na problematiku bezpečnosti, vývoje a teorie konfliktů a válek v mezinárodních vztazích, mezinárodního terorismu, globalizace.

Obsah modulu:

Základní okruhy studia:

 • Mezinárodní vztahy a politika – vymezení a stanovení základních pojmů (hierarchie, centrum, periferie, semiperiferie, symetrie, asymetrie, hegemon, polarita)
 • Mezinárodní vztahy jako věda – dějiny oboru a jeho teoretické modely, koncepty, východiska a pojmy (idealismus, realismus, systémová analýza, teorie her)
 • Války a ozbrojené konflikty jako prostředek a faktor mezinárodních vztahů – teorie ozbrojených konfliktů a válek, typologie konfliktů
 • Aktéři mezinárodních vztahů – státy, mezinárodní organizace, nevládní organizace, nadnárodní firmy (OSN, NATO, OBSE, WTO, IMF, Světová banka, OPEC, aj.)
 • Svět a Evropa v době Studené války – rozpad protiněmecké koalice, formování a vývoj sovětského bloku, vznik vojenských bloků NATO a Varšavské smlouvy, politika détent
 • Země „třetího světa“ jako faktor mezinárodních vztahů a politiky v době bipolárního světa  - proces dekolonizace, blízkovýchodní problém
 • Ozbrojené konflikty v době Studené války – izraelsko-arabské války, válka Irák-Írán, války mezi Indií a Čínou, válka o Falklandy atd.
 • Východ a Západ v závěru Studené války  - smlouvy o odzbrojování, válka v Afghánistánu, program hvězdných válek
 • Rozpad Sovětského bloku. Konec dějin nebo střet civilizací? – války v Jugoslávii a SSSR a vznik nových států, rozšiřování NATO
 • Vzestup mezinárodního terorismu a organizovaného zločinu v druhé polovině 20. a počátkem 21. století – IRA, RAF, Brigáde Rose,
 • Hlavní problémy a hrozby mezinárodních vztahů a bezpečnostní politiky po konci Studené války -  lokální konflikty, migrace, životní prostředí, ropa, islamismus, nástup nových velmocí (Čína, Jižní Korea, Brazílie, Indie)
 • Globalizace a uspořádání globálního systému – základní pojmy globalizace, šest historických vln formování globálního systému

Garant modulu:

PhDr. Marie Hamplová, Ph.D.
Působila na Ministerstvu zdravotnictví jako ředitelka odboru vzdělávání a vědy, působení ve WHO (zaměření na rozvojovou zahraniční pomoc – Asie a Afrika) a také na Ministerstvu zahraničních věcí jako ředitelka odboru veřejných informací a vnějších ekonomických vztahů (Světová banka, Asie a Afrika).

Nyní vyučuje také na Univerzitě Jana Amose Komenského při katedře sociální a mediální komunikace předměty Soudobé trendy v marketingové komunikaci a Teorie a dějiny marketingové komunikace.

 

ÚSTAV PRÁVA A PRÁVNÍ VĚDY POSKYTUJE NEJVĚTŠÍ NABÍDKU MANAŽERSKÝCH STUDIJNÍCH PROGRAMŮ. Více informací

 
Přihlaste se a získejte studium prestižních manažerských programů MBA, LL.M., MPA a MSc. za cenu 98.000 Kč. Platí pouze při úhradě studia do 31. 5. 2018. Jako bonus získáte 5 seminářů zdarma!


DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Na Dni otevřených dveří Vás budou očekávat lidé z vedení školy, jakož i lektoři, kteří Vám zodpoví veškeré Vaše dotazy týkající se studia MBA, BBA, LL.M., MPA, MSc. a DBA programů. Dozvíte se informace o průběhu studia, jak si správně zvolit studijní program, kdy se konají tematická setkání, jaké jsou podmínky přijetí ke studiu atd. Kromě malého občerstvení pro Vás budou připraveny materiály obsahující informace o studiu.


Nejbližší termín Dne otevřených dveří: 30. 5. 2018. Více informací zde

Chcete se dozvědět více?
Kontaktujte nás na bezplatné Zelené lince 800 208 008 nebo na tel.: +420 608 579 570, případně na e-mailové adrese cps@ustavprava.cz, kde si můžete sjednat osobní návštěvu.
 
Budeme se těšit na Vaši návštěvu.

 

Ing. Tereza Marková, DiS.
výkonná ředitelka
 
markova@ustavprava.eu
Tel.: 224 247 011
Zelená linka : 800 208 008

 

 

Proč studovat u násJak studium probíháPodmínky přijetí Lektorský týmPoplatky za studium

                      

 

 

800 208 008
ZAVOLEJTE NÁM
envelop
ZEPTEJTE SE
Odeslat
mobile
OZVEME SE
Odeslat
brochure
CHCI BROŽURU
Odeslat
Dotazy ke studiu Vám zodpovíme:
Po – Pá od 9 – 17hod.
Kontakt

Pokud máte jakýkoli dotaz můžete nám zavolat nebo napsat:

Zelená linka.: 800 208 008
Mobil: 608 579 570
Telefon: 224 247 011

cps@ustavprava.eu

Newsletter

Přihlaste se k odběru newsletteru a budeme Vás informovat o novinkách, které jsme pro Vás připravili. 


 

 

Volejte zdarma

Zavolejte nám zdarma, rádi zodpovíme Vaše dotazy na MBA studia. Po-Pá od 9-17 hodin.

800 208 008
X
X