Korporátní právo

JUDr. Stanislav Sviták, Ph.D.

Lektor na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE

ID: LAW-17-12-317

Cíl modulu:

Cílem modulu  je objasnění právní úpravy obchodních korporací, tedy obchodních společností a družstev, a to jak z hlediska obecných ustanovení, platných pro všechny typy obchodních společností a družstev, tak i speciální právní úpravy jednotlivých typů, tedy veřejné obchodní společnosti, komanditní společnosti, společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti, jakož i právní úpravy družstva a evropské družstevní společnosti.

Obsah modulu:

Modul je rozdělen do dvou dílčích témat:

I. Obchodní společnosti – obecná ustanovení

Pozornost věnujte zejména následujícím problémům: jak definuje nový zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „zákon“) obchodní společnost, co jsou osobní a kapitálové společnosti a čím se odlišují, pojmům základní kapitál, vklady a podíly společníků, dále právnímu režimu peněžitých a nepeněžitých vkladů, úpravě jednání zakladatelů před vznikem společnosti a jeho závaznosti pro vzniklou společnost, definici vzniku, založení, likvidaci, zrušení a zániku společnosti., orgány obchodní korporace, vyloučení člena statutárního orgánu z výkonu funkce, test insolvence, neplatnost obchodní korporace, družstvo.

II. Obchodní společnosti – jednotlivé typy

Pozornost věnujte zejména následujícím problémům: jak je definována obchodní společnost a kdo může být jejím společníkem včetně rozsahu jeho ručení a vkladů, jaké náležitosti musí obsahovat společenská smlouva, jak musí nebo může vypadat její firma, jak je upraveno rozhodování ve společnosti a její obchodní vedení, jak je dělen zisk a nesena ztráta, kdo je statutárním orgánem, a dále úpravě ručení společníků, zrušení a likvidaci obchodní společnosti, podobně jako otázce ručení členů statutárních orgánů obchodních korporací z titulu výkonu funkce.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.