Součástí pracovněprávní úpravy obsažené v zákoníku práce (ZP) je také péče o zaměstnance. Tato oblast je sice upravena spíše rámcově, ale liberální přístup zákoníku umožňuje zaměstnavatelům poskytovat zaměstnancům nadstandardní péči — a to zejména prostřednictvím kolektivních smluv, pracovních smluv či vnitřních předpisů. Jednou z forem této péče je poskytování odměn.
Aktuality
Zákoník práce č. 262/2006 Sb. (dále jen „ZP“) vytváří legislativní rámec pro sladění rodinného a pracovního života. Jeho novela, účinná od 1. června, navíc ve více ustanoveních zvýhodňuje pracující matky s dětmi.
Webinář je pořádán v rámci obecně prospěšné činnosti Ústavu práva a právní vědy a je pro širokou veřejnost zcela ZDARMA.
Zaměstnanec má při skončení pracovního poměru v určitých případech nárok na odstupné podle § 67 zákoníku práce (dále jen „ZP“). Jedná se o jednorázový příspěvek, který nepředstavuje formu zabezpečení po skončení pracovního poměru, ale slouží jako odškodnění za ztrátu zaměstnání bez zavinění zaměstnance. Není přitom rozhodné, zda zaměstnanec po skončení pracovního poměru nastoupí do nového zaměstnání, zahájí podnikání, nebo odejde do starobního důchodu.
Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 27 Cdo 2853/2023 ze dne 9. července 2024 došlo k významnému vyjasnění právní otázky, zda je při zrušení podílového spoluvlastnictví k podílu ve společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) nutný souhlas valné hromady.
V životě nastávají různé situace, které mohou ovlivnit naši schopnost pracovat. Mezi ně patří osobní a rodinné překážky, kvůli kterým zaměstnanci žádají o pracovní volno. Postup zaměstnavatele při poskytování pracovního volna, rozsah těchto překážek a jejich vymezení upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Významné změny přinesla novela schválená vládou dne 23. dubna 2025, která vstupuje v účinnost současně s flexibilní novelou zákoníku práce od 1. června 2025. Podívejme se na nejdůležitější změny.
Jednou z nejvýznamnějších změn tzv. flexibilní novely zákoníku práce (dále jen „ZP“) z roku 2025 je úprava zkušební doby. Novela zejména prodlužuje dobu jejího trvání. Účinnost této novely nastává druhý měsíc po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Nejvyšší soud ČR potvrdil, že shromáždění vlastníků může legálně udílet pokyny statutárnímu orgánu společenství vlastníků, například při provádění stavebních úprav. Zásadní pro praxi! Členové statutárních orgánů i jejich právní poradci by měli znát podrobnosti.
Věříme, že skutečná inspirace vzniká v dialogu. A právě takový rozhovor pro vás chystáme – v novém dílu našeho video podcastu UP-cast, kde si pravidelně zveme osobnosti, které mění svět kolem nás. Do našeho studia přijal pozvání František Štrupl, ředitel české pobočky Google.
Mohlo by se zdát, že doba dřívějších různých posudků je již dávno za námi. Přesto i v současnosti s jedním z nich, v jiné podobě a s jiným zaměřením, se můžeme setkat v zaměstnání: s posudkem o pracovní činnosti (§ 314 zákoníku práce). Ten má vydat zaměstnavatel při skončení pracovního poměru na žádost zaměstnance. Zaměstnanec o vydání posudku zpravidla žádá tehdy, jestliže jeho předložení požaduje zaměstnavatel, u kterého se uchází o práci.
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.