Právo a pojištění

JUDr. Jan Ježdík

Lektor na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE

ID: LAW-24-11-324

Cílem tohoto modulu je objasnění právní úpravy pojištění, a to jak z pohledu veřejného práva, tak i z pohledu práva soukromého, praktická aplikace práva v činnosti pojišťovny, pojišťovacího zprostředkovatele a státního dohledu a objasnění práv klienta ve vztahu k ostatním subjektům pojistného trhu.

Obsah modulu:

Modul je rozdělen do tří základních částí.

  • První část modulu se zabývá právní úpravy pro podnikání pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů na Českém pojistném trhu. Jde zejména o podmínky jejich založení,  podmínky, které musí splňovat při své činnosti, práva a povinnosti, která jsou s jejich činností spojena či roli, významu a funkci státního dohledu nad pojistným trhem.
  • Druhá část modulu se zabývá právní úpravy „Pojistné smlouvy“. Jde zejména o podmínky pro její vznik změnu a zánik, postavením účastníků v pojistně právním vztahu a kategorizaci pojistných smluv.
  • Třetí část modul se zabývá právní úpravou zprostředkování pojištění a nezávislé likvidace pojistných událostí. Jde zejména o kategorie pojišťovacích zprostředkovatelů, vymezení jejich práv a povinností a postavení klienta při nákupu pojistných produktů.

Ve všech částech modulu je problematika probírána z pohledu českého právního řádu v kontextu s právem Evropské unie se zaměřením na jeho praktickou aplikaci.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.