Správní soudnictví

doc. JUDr. PhDr. Zdeněk Fiala, Ph.D.

Cílem tohoto modulu je objasnění základních pojmů a principů fungování správního soudnictví, jeho ústavněprávních základů, základních principů správního soudnictví, jakož i jednotlivých typů řízení. Zaměřte se na vymezení a charakteristiku pojmů: správní soudnictví, správní soud, rozhodnutí správního orgánu, nečinnost správního orgánu, nezákonný zásah správního orgánu, správní orgán, opatření obecné povahy, kasační stížnost, obnova řízení.

Porozumět byste měli zejména následujícím problémům: Správní soudnictví, formy správního soudnictví, správní soudnictví v České republice, zásady správního soudnictví a jeho organizace, řízení ve správním soudnictví, řízení o žalobě proti rozhodnutí správního orgánu, ochrana před nečinností správního orgánu, řízení o ochraně před nezákonným zásahem správního orgánu, správní soudnictví ve věcech volebních a ve věcech místního referenda, správní soudnictví ve věcech politických stran a politických hnutí, řízení o kompetenčních žalobách, řízení o zrušení opatření obecné povahy nebo jeho části, systém opravných prostředků ve správním soudnictví.

Obsah modulu:

Historie a vývoj správního soudnictví v České republice, Ústavní základy správního soudnictví v České republice, Formy správního soudnictví, Organizace správního soudnictví, Pravomoc a příslušnost soudů ve správním soudnictví, Zásady správního soudnictví, Nejvyšší správní soud, Pojem účastník ve správním soudnictví, Rozhodnutí ve správním soudnictví, Řízení o žalobě proti rozhodnutí správního orgánu, Ochrana před nečinností správního orgánu, Řízení o ochraně před nezákonným zásahem správního orgánu, Správní soudnictví ve věcech volebních a ve věcech místního referenda, Správní soudnictví ve věcech politických stran a politických hnutí, Řízení o kompetenčních žalobách, Řízení o zrušení opatření obecné povahy nebo jeho části, Kasační stížnost ve správním soudnictví, Obnova řízení ve správním soudnictví, Evropské správní soudnictví.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.