Řádná správa podniku

JUDr. PhDr. Zdeňka Beranová, Ph.D.

Lektor na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE

LAW-21-09-321

Cílem tohoto modulu je seznámit posluchače se zásadami a úskalími správy podniku a to jak po stránce faktické tak po stránce právní. Obchodní zákoník vymezuje do několika důležitých ustanovení hlavy první a hlavy druhé pojem péče řádného hospodáře. Obchodní korporace jsou jako právnické osoby samostatnými subjekty práv a povinností disponující vlastním majetkem a vůlí, které ovšem nemohou jednat jinak než svými statutárními orgány. Jejich faktický osud je tedy v rukou fyzických osob, které jejím jménem jednají. Tato právní konstrukce vyžaduje zvýšenou míru pozornosti na právní regulaci vztahu společnosti a osoby jejím jménem jednající.

V modulu bude pracováno se současnou judikaturou Nejvyššího soudu České republiky posledních několika let. A samozřejmě předmět neopomene reagovat na účinnost nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích, s odkazem na občanský soudní řád, exekuční řád, insolvenční zákon, zákon o rozhodčím řízení. Na závěr budou popsány důsledky, které by mohlo případné porušení péče řádného hospodáře pro funkcionáře obchodních společností.

Obsah modulu:

Vymezení podstaty majetku a jmění (objasnění pojmů – majetek, jmění, věc, obchodní závod, pohledávka, dluh), Správa majetku korporace, Co znamená správa podniku z pohledu statutárního orgánu, manažera, insolvenčního správce, likvidátora, Rozbor „jednání s péčí řádného hospodáře“ a „pravidlo podnikatelského úsudku“. Povinnost informovat o střetu zájmu, řešení selfdealingu. Vymezení pojmů dle stávající právní úpravy, srovnání se změnami v souvislosti s novým občanským zákoníkem, zákonem o korporacích. Příslušná judikatura, Rozbor „jednání s odbornou péčí“ (ze zákona, na základě mandátní smlouvy), Uplatnění práv a povinností ve vztahu k věřitelům, dlužníkům (postoupení pohledávek, uplatnění pohledávek u soudu, či v rámci rozhodčího řízení, následný výkon práva, povinnost podat návrh na zahájení insolvenčního řízení, likvidace), Správa majetku (vlastního a cizího) - Podstata majetku a jmění,

Správa majetku vlastníkem – držitelem (vymezení pojmů, ochrana, práva a povinnosti),

Správa cizího majetku (obecná pravidla, pojmy prostá a plná správa, práva a povinnosti správce, pojem obezřetná investice), Dobrovolné přenechání správy jinému a možnosti kontroly vlastníkem (vymezení pojmů výprosa, výpůjčka, zápůjčka), Nutný výkon správy cizího majetku, Trestné činy ke správě cizího majetku, současná judikatura a Řádné vedení účetnictví.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.