Statutární orgány obchodních korporací

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M.

Advokát, zakladatel Ústavu práva a právní vědy a lektor na European Business School SE

Cíl modulu:

Datum 1. 1. 2020 a datum 1. 1. 2014 dělí 6 let. Právě taková je doba od účinnosti hlavních pilířů rekodifikace soukromého práva, tj. nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.), zákona o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb.) a zákona o mezinárodním právu soukromém (zákon č. 91/2012 Sb.) Tato rekodifikace znamenala a dodnes znamená revoluci v českém soukromém právu a dotýká se významně i práva statutárních orgánů obchodních korporací. Cílem tohoto modulu, zaměřeného zejména na otázky rekodifikace zákona o obchodních korporacích, je pomoci studentovi zorientovat se v aktuální právní realitě a judikatuře soudů, která za posledních 6 let od rekodifikace napadla. Během modulu si student osvojí a naučí se operovat se základními pojmy zákona o obchodních korporacích ve vazbě na práva a povinnosti statutárních orgánů obchodních korporací, a budou mu vysvětlena témata jako správa obchodních korporací (tzv. corporate governance), systém rozložení práv a povinností mezi jednotlivými stranami zainteresovanými v obchodní korporaci, zejména mezi společníky (resp. akcionáři), statutárními orgány, výkonným managementem, věřiteli apod.Předmětem výkladu bude dále seznámení s riziky, kterým ve svých funkcích členové statutárních orgánů podle občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích čelí.

Studenti se dozví, jaké povinnosti ukládají právní předpisy členům statutárních orgánů, v jakém rozsahu a jakým způsobem za jejich plnění jejich členové odpovídají, a budou seznámeni s tím, jak tato rizika účinně eliminovat. Důraz bude kladen zejména na správnou úpravu smlouvy o výkonu funkce člena statutárního orgánu, včetně řady praktických příkladů s vysvětlením nejčastějších omylů, které by mohly účastníky v praxi poškodit. Dalšími tématy modulu jsou odpovědnost členů statutárních orgánů, rizika vyplývající z titulu výkonu funkce, odstoupení členů volených orgánů korporací, střet zájmů, transakce mezi spřízněnými osobami a další. Pozornost bude věnována rozhodovací praxi (judikatuře) Nejvyššího soudu české republiky, vztahující se k danému tématu, vč. zastupování společnosti či souběhu funkcí. Student si tak odnese ucelený přehled o aktuální právní úpravě práva statutárních orgánů obchodních korporací a bude umět aplikovat nabyté znalosti v praxi.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.