Mr. Bean

Výborný komik světového formátu, který se náhle zjevil. Po otci měl převzít rodinnou farmu. Stal inženýrem a svoji budoucnost si představoval v laboratoři, zabývající se výzkumem elektrického proudu. Snad chtěl pracovat v oblasti počítačových systémů. Nic z toho se však nestalo. Učinil velké rozhodnutí stát se hercem. Velké v tom, že představoval typicky uzavřeného, konzervativního, snad až rezervovaného Angličana, který se nyní měl stát komikem. Nemožné. Nebo možné? Rowan Atkinson si svůj rezervovaný postoj v soukromí ponechal, ale o to více do své komediálnosti dával veškerou energii, která s grimasami, mimikou, svébytným pohybem a nápaditostí vykouzlila přesvědčivou osobu, jež byla jeho opakem. Vytvořila zcela identického pana Beana, komandujícího, trochu brblajícího, závistivého, ale zároveň roztomilého mužského primitiva, který si získal srdce všech diváků. Pojďme se podívat, jak to s povahou Rowana Atkinsona a jeho postavou pana Beana doopravdy bylo.

Zařadil se mezi komediální klasiky tohoto století. Je hercem, který nepatří k lidem, jejichž schopnost rozesmát a pobavit vychází přímo z povahy. Je komikem v soukromí nudným a melancholickým. V podstatě je vážný člověk a za jeho herectvím se skrývá hodně usilovné práce. Nikdy neimprovizuje a na každé představení se dlouze připravuje. Nevěří si. Je tak trochu didaktik, neboť učí sám sebe. Rowan Sebastian Atkinson.

 

Rowan Sebastian Atkinson se narodil 6. ledna roku 1955 v severní Anglii. Se svými rodiči a dvěma bratry žil v Durhamu nedaleko Newcastlu. Jako chlapec byl Rowan velice tichý, plachý a stydlivý. Měl-li pro komediantství nějaké předpoklady, pak jedině fyziognomické. Kariéra herce ho nelákala; sám sebe považoval za jednoho z těch kluků, kteří vždy mají v kapse kousek drátu a pár malých šroubováků pro případ, kdyby bylo třeba něco opravit. Tato vlastnost jako jedna z mála se rozrostla v postavě Beana do obrovských rozměrů. Podnikavý, dělající naschvály, občas komandující. Překračující běžné chápání a konvence. Vybočující ze schémat přirozeného chování. Jednoduchý muž v saku a červenou kravatou. Mr. Bean.

První divadelní hrou, ve které Rowan hrál, byla hra Svatá Jana, jejímž autorem byl George Bernard Shaw. Shaw popisuje hlavního představitele Dauphina jako ubohého tvora s nepotlačitelným a drzým způsobem pro humor, jenž si stejně všechno udělá po svém. Charakteristika u Beana je typologicky shodná, neboť ač nevychovanec, tím, jak řeší problémy, nemyslí na ostatní a vede jednodušší život, je lidmi milován. Pro Mr. Beana vybudoval Rowan Atkinson divadlo jednoho herce, pro jehož komiku byla základem vizualizace.

Za nepropustnou bránou mimik a gest bylo složité vydedukovat, co a jak Rowan Atkinson coby ztělesněný Mr. Bean, prožívá. Povahou byl introvert, a třebaže mu nečinilo problémy ze sebe dělat „roztomilého pitomce“ před milióny lidí, jakmile se ocitl v úzké společnosti, byl zamlklý a vyhledával samotu.

Projevy sympatií snášel jen s rozpaky. Nikdy se za celebritu nepovažoval a svůj soukromý život si přísně chránil. Pro něj být vtipný bylo nesnesitelné, a čím déle hrál, tím více byl depresivnější a nejistější. Kdykoli se diváci smáli, kladl si otázku, zda je opravdu tak vtipný a zda se smějí všichni. Řekl-li mu někdo, že je dobrý herec, znejistěl a přemýšlel nad tím, zda se nejedná o lichotku ze zdvořilosti. „A když je po představení, nedám ani na jednu dobrou recenzi, dokud nenajdu nějakou negativní; a to je ta, které nakonec uvěřím“, sděloval Atkinson.

Atkinson se například objevil v seriálu z policejního prostředí nazvaném Tenká modrá čára, v němž ztvárnil roli inspektora Fowlera. V lednu 1995 se objevil ve filmu Plný plyn, ve kterém sehrál roli šlechtice Henriho Birkina. Hlavní roli ztvárnil v rodinné komedii Mr. Bean: Největší filmová katastrofa, z roku 1997, nebo v dobrodružné komedii Johnny English, z roku 2003 a v jejím pokračujícím podání Johnny English se vrací, z roku 2011. Roli získal ve filmu Láska nebeská, z roku 2003 a v roce 2007 ztvárnil roli ve filmu Prázdniny pana Beana. V roce 2018 si Rowan Atkinson zahrál ve filmu Johnny English znovu zasahuje.[1]

 

 

 

 

[1] Použitá literatura:

STERN, Daniel. Kdo je Mr. Bean? Praha: Nakladatelství Knihcentrum, s.r.o., 1998. 93 s. ISBN 80-86054-27-6.

2 Zdroj fotografií: https://www.pixabay.com
Autor příspěvku

JUDr. Veronika Bauerová, MSc.

Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (Mgr.) a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (JUDr.) a Ústav práva a právní vědy, o.p.s. v programu Master of Science (MSc.).

Od ukončení Právnické fakulty Univerzity Palackého je zaměstnána ve státní správě v oblasti kultury.

Ráda čte a zajímá se o obor práva.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.