Sandra Day O'Connorová - první žena v řádách soudců Nejvyššího soudu USA

Sandra Day O'Connorová se narodila 26. března roku 1930 a letos 26. září tomu bude 38 let, kdy se stala první ženou v řadách soudců Nejvyššího soudu USA (dále i „SCOTUS”).

 

Soudkyně O´Connorová ale nebyla první jen v nejvyšší soudní instanci USA, ale i v dobách svého působení v Arizoně, kde se stala první předsedkyní klubu senátorů za Republikánskou stranu. Soudkyně Connorová byla po svém navržení prezidentem Reaganem do pozice přísedícího soudce SCOTUS potvrzena jednomyslně a ve své funkci zůstala až do roku 2006, kdy odešla do důchodu.

Sandra Dayová – později O´Connorová je původem z Texasu z El Pasa, kde trávila čas v péči své babičky, ale část svého dětství strávila i na veliké rodiné farmě v Arizoně. Zajímavost, kterou o sobě ráda uvádí je, že nejbližší zpěvněná komunikace, která u jejich ranče byla, byla vzdálená přes deset kilometrů a tekoucí vodu, potažmo elektřinu si zavedli až v roce 1937. Soudkyně O´Connorová je absolventem Stanfordské univerzity, kde studovala ekonomii a později práva. Zde se potkala a později také sblížila s budoucím předsedou SCOTUS W. Rehnquistem a potkala zde i svého budoucího chotě, kterého si 6 měsíců po promoci vzala – Johna Jaye O´Connora.

 

Zatímco její spolužáci měli po absolvování školy relativně jasno ve svém budoucím směřování, Sandra O´Connorová docela dlouho nemohla najít odpovídající uplatnění. Dokonce, když její manžel po odvodu odjel sloužit do Německa, jela s ním a dala se do služeb právního útvaru US. Army.

Soudkyní se Sandra Day O´Connorová stala v Arizoně poprvé v roce 1974, ale ještě předtím jí v roce 1969 nanominoval na uvolněné místo senátora v senátu státu Arizona. Právě v tomto tělese si poprvé vydobyla pověst umné vyjednavačky a umírněné republikánky.

V průběhu prezidentských voleb v roce 1980 vystoupil Ronald Reagan s příslibem nominovat při nejbližší příležitosti do nejvyššího soudního tělesa v USA ženu. 7.7. roku následujícího tento svůj slib mohl naplnit a potvrdil Sandru Jay O´Connorovou jako svou nominantku na funkci přísedící soudkyně SCOTUS na místo uvolněné po odchodu soudce Pottera Stewarta.
Autor příspěvku

Mgr. Jan Kust

Vystudoval právo na Právnické fakultě ZUČ v Plzni  a je absolventem studia na Sydney Australian Pacific College (AUS) v oboru ekonomie. Vykonal několik studijních pobytů v zahraničí, včetně USA. V letech 2006–2009 působil v Parlamentním institutu, v roce 2009 na Úřadu vlády ČR a mezi léty 2009 až 2011 coby vedoucí oddělení migrace na MPSV. Od roku 2006 působí odborný konzultant Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a od roku 2013 na European Business School SE pro oblast angloamerického právního a politického systému.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.