Trestní odpovědnost lékaře a správní trestání na úseku zdravotnictví

Mgr. René Šifta

Lektor na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE

Hlavním cílem modulu Trestní odpovědnosti lékaře a správního trestání na úseku zdravotnictví je vyhnutí se a upozornění na nástrahy, které mohou hrozit v případě výkonu lékařského povolání v podobě trestnímu stíhání a následně trestně právnímu postihu ze strany státního zástupce a soudu.  

Modul zahrnuje krátké uvedení a představení základních druhů právní odpovědnosti lékaře, kterými jsou trestní, občanskoprávní, pracovněprávní, správní, disciplinární a smluvní odpovědnost. 

Zaměření bude hlavně na nejčastější trestné činy při výkonu lékařského povolání, kterými jsou: usmrcení z nedbalosti, ublížení na zdraví z nedbalosti, neposkytnutí pomoci, neoprávněné nakládání s osobními údaji, neoznámení a nepřekažení trestného činu, trestné činy proti těhotenství ženy, neoprávněné nakládání s lidskými tkáněmi a orgány, lidským embryem a genomem, ohrožení pod vlivem návykové látky, omezení a zbavení osobní svobody, poškození cizích práv, vystavování nepravdivých lékařských zpráv, posudků a nálezů a trestný čin podvodu.            

V rámci modulu budou řešeny reálné případové studie a modelové situace aplikované na konkrétní praktické postupy tak, aby se lékaři dokázali vyhnout možnému trestnímu stíhání a odsuzujícím soudním rozsudkům.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.