Úvod do účetnictví

JUDr. Martin Landa

Lektor na Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. a European Business School SE

Cílem tohoto modulu je porozumět současné koncepci a fungování finančního účetnictví v pojetí informačního systému a dále poznat strukturu a způsob sestavení finančních výkazů při akceptaci standardních pravidel finančního výkaznictví v podmínkách ČR a v rámci nadnárodní harmonizace. Významným dílčím cílem je rovněž seznámení s aktuální koncepcí právní úpravy finančního účetnictví vzhledem ke kvalitativním požadavkům na soubor finančních výkazů a dalších účetních dokumentů.

Obsah modulu:

  • Finanční účetnictví a jeho prostředí

Téma je zaměřeno nejprve na objasnění moderního chápání podnikového účetnictví jako specifického informačního systému, zaměřeného na evidenci a prezentaci ekonomických informací. V rámci tématu se seznámíte se základními účetními pojmy (účetní jednotka, účetní období, účetní nástroje atd.) v rámci účetního cyklu a dále pak s hlavními principy a zásadami podnikového účetnictví. Součástí dílčího tématu je rovněž základní pohled na hlavní typy finančních výkazů z hlediska jejich struktury, obsahu a vypovídací schopnosti.

  • Účetní výkazy a jejich stavební prvky

V předchozí části byly stručně uvedeny čtyři základní typy účetních (finančních) výkazů. Pro potřeby finančního řízení, hodnocení ekonomické výkonnosti a další činnosti je však nutné znát podrobnější informace a struktuře finančních výkazů. Další podstatnou skupinu informací, se kterou se seznámíme ve II. části, je proces účetní uzávěrky a závěrky, který představuje vyvrcholení celého účetního cyklu finančního účetnictví a jehož výstupem je účetní závěrka.

  • Účetní výkazy, účetní závěrka a související pravidla

V předchozí části byly stručně uvedeny čtyři základní typy účetních (finančních) výkazů. Pro potřeby finančního řízení, hodnocení ekonomické výkonnosti a další činnosti je však nejen nutné znát informace o struktuře finančních výkazů – další podstatnou skupinu informací tvoří proces účetní uzávěrky a závěrky, který představuje vyvrcholení celého účetního cyklu finančního účetnictví a jehož výstupem je účetní závěrka.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.