§ Padesátiny (ze soudní síně)

Časový signál oznamující čtvrtou hodinu po poledni, a tím i konec pracovní doby, přijalo osazenstvo kanceláře s uspokojením. Téměř šedesátiletý účetní Křivánek shrábl zaprášená lejstra a uložil je do třetí zásuvky stolu od leva, korespondentka Marta vyjmula z kabelky zrcátko s nezbytnými kosmetickými přípravky a vedoucí ekonom Prášek měl už dávno sbaleno před „padla“. Nebylo také divu, právě slavil padesátiny a pracovní dobu ten den příliš nevyužíval. Gratulantů přišlo nepočítaně a s každým si musel stisknout ruku a popovídat. Soustředit na práci se tedy nemohl a časový signál byl pro něj vysvobozením.

Skutečná kalvarie ekonoma Práška přesto neminula. Mávnutím ruky naznačil oběma spolupracovníkům, kam by měly mířit jejich kroky. Všichni se odebrali do největší místnosti ředitelství, k samotnému šéfovi. Tam už za sklenkami vína, koňaku a mísami obložených chlebíčků seděli zbývající spolupracovníci. „Porada“ tedy mohla začít.

A opravdu začala a probíhala téměř ve velkém. Běda účetnímu Křivánkovi, který se pokusil řešit problém umístění krytu ventilátoru dole v dílně. „Jdi teď někam s bezpečností práce, máme toho všichni po krk!“ smetl ze stolu nadhozený problém bezpečnostní technik. Když uslyšela vedoucí účtárny Kuličková, jak neuspěl kolega, ani se nepokusila požádat ostatní o pomoc při zpracování čtvrtletních uzávěrek.

Šéfovi tedy nezbylo nic jiného, než oslavenci blahopřát a předat upomínkový dárek značkové hodinky s věnováním. Samozřejmě, že nechyběl peněžitý dar. Zábava se rozproudila. Sklenice vína a silného koňaku mizely. Chlebíčky chutnaly všem, kdežto slané tyčinky si oblíbil jen účetní Křivánek. S laskavým svolením šéfa je vzal domů ochutnat i manželce.

Říká se, že v nejlepším přestat. Známou pravdu potvrdila vedoucí účtárny Kuličková nikoliv pronesením těchto slov, ale strohým konstatováním, že nemá pro manžela nic k večeři, a musí proto odejít domů. K smutné účetní se přidala korespondentka Marta a tak se „porada„ po tříhodinovém trvání chýlila ke konci. „Doma budete za chvíli“, tvrdil ekonom Prášek, „vezmu Vás vozem,“ přitom významně ukázal rukou ven z okna na místo, kde měl světle modrou Fabii.

Pozdější realizace jeho návrhu přinesla smůlu hned nadvakrát. Jubilant neujel ani několik kilometrů, když za rohem ho překvapila Policejní hlídka. Výsledek zkoušky na alkohol v krvi byl jasnější nad lesní studánku: ekonom si už nemohl sednout za volant. A obě dámy proto musely jet domů městským autobusem.

Okresní soud pak nucenou přestávku v řízení prodloužil ekonomovi – i přes jeho obhajobu odvolávající se na výjimečnost oslav – na celý rok a uložil mu pro trestný čin opilství trest odnětí svobody na sedm měsíců podmíněně na dva roky.

Inu – ani padesátiny neznamenaly omluvu pro téměř dvě promile alkoholu v krvi…
Autor příspěvku

JUDr. Ladislav Jouza

Vystudoval PF UK v Praze. Působí jako advokát, rozhodce, člen České advokátní komory, lektor a člen správní rady Ústavu práva a právní vědy, a lektor European Business School SE. Je autorem řady odborných článků zejména z oblasti pracovního práva, je poradcem MPSV pro otázky legislativy v oblasti pracovního práva. Patří mezi nestory českého pracovního práva a nejpopulárnější lektory v této oblasti.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.