§ Bezkonkurenční slivovice (ze soudní síně)

Pro pana Nováčka, mezi sousedy známého pod přezdívkou Lóskan, byla zima nejkrásnějším obdobím. Již v létě se mu při pomyšlení na domácí jaterničky a klobásky sbíhaly sliny, a proto pašíkovi Vendovi – jak  mu něžně říkal – zchutňoval pokrm jak se patří. Vepřové hody se u Lóskana  neskládaly jen z domácích lahůdek, ale byly doplněny „řízným truňkem.“ Pan Nováček dokázal totiž nejen vykrmit Vendu hodně přes metrák, ale měl dokonalý recept i na domácí pálenku. Sousedé ji hodnotili jako bezkonkurenční v celé vesnici. Lóskan byl na všeobecné uznání ovšem  velmi hrdý a o to více přihnojoval v létě své stromy ve švestkové aleji, která byla jeho dokonalou zásobárnou materiálu pro výrobu domácí slivovice.

Domnívám se, že není těžké uhodnout, kolik měl Lóskan přátel, zejména z řad sousedů. Tak už to v životě bývá. Dokud máš a dáváš, je kamarádů nepočítaně. Ani pan Nováček nebyl výjimkou, a tak z jeho vepřových hodů a pálení lihu vždycky zbyl nějaký kousek pečínky a sklenka pro sousedy.

Jednou i on si řekl, tak dost a sousedé toho roku vyšli naprázdno. Pan Nováček nezapřel obchodního ducha, slivovici si náležitě finančně ocenil a začal ji prodávat. Sousedé však začali přemýšlet, jak by se Lóskanovi „odměnili.“ Nejdříve přišli s taktikou „studené války“, která se projevila v omezení – později v úplné likvidaci – vzájemných návštěv. Dokonce ani jejich děti na příkaz svých rodičů nemohly spolu kamarádit. Manželky se na sebe dívaly nevraživě a začaly pomlouvat jedna druhou.

Zvolený způsob boje Lóskana nezdolal. Překvapení ho však čekalo o několik týdnů později. Obecní úřad ho vyzval, aby předložil povolení nejen k pálení ovoce po domácku, ale i k přístroji, který mu pálení umožňoval. Marně se pan Nováček vymlouval, že k množství, které pálí, není třeba povolení. Se stejnou argumentací přišel i k okresnímu soudu, neboť jeho záležitost se dostala až do těchto nežádoucích končin.

Soud se při projednávání a za přítomnosti svědků, Nováčkových sousedů, přesně držel litery trestního zákona, který zakazuje neoprávněné podnikání. U soudu se totiž prokázalo, že pan Nováček nejen zajišťoval „degustaci„ svých alkoholických výrobků jako bonus k obchodním vztahům k sousedům a dalším občanům v obci, ale že tuto výrobu provozoval ve větším rozsahu neoprávněně a slivovici prodával i mimo své bydliště v širokém okolí. Tentokrát od soudu vyšel ještě celkem dobře: s peněžitou pokutou sto tisíc korun. Horší pro něj však bylo, že jeho slivovice definitivně ztratila nádech bezkonkurenčnosti, i když sousedé připravili Lóskana o toto prvenství dávno před rozhodnutím soudu…
Autor příspěvku

JUDr. Ladislav Jouza

Vystudoval PF UK v Praze. Působí jako advokát, rozhodce, člen České advokátní komory, lektor a člen správní rady Ústavu práva a právní vědy, a lektor European Business School SE. Je autorem řady odborných článků zejména z oblasti pracovního práva, je poradcem MPSV pro otázky legislativy v oblasti pracovního práva. Patří mezi nestory českého pracovního práva a nejpopulárnější lektory v této oblasti.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.