§ Klapzubova jedenáctka se vrací

(Ze soudní síně)

Neberte titulek doslova. To jen starý Klapzuba v pohádkovém románu Karla Poláčka  dovedl bez důkladné trenérské teorie i praxe  mužstvo svých zdatných synů až na nejvyšší příčku světového fotbalového žebříčku. A samozřejmě – jen v pohádce.

Podobné legendární družstvo se v našem sportu už neobjevilo. Svým složením mu však není vzdálena fotbalová jedenáctka z Vrážného. Družstvo tvoří jedenáct mladých hochů, z nichž jsou čtyři bratrské dvojice. Podobnost s Klapzubáky tedy čistě náhodná, stejně asi jejich sportovní a morální vyspělost.

Důkazem toho budiž jejich poslední mistrovské utkání. Dlouho předtím se po Vrážném o ničem jiném nehovořilo. Místní rozhlas do pravidelných relací o způsobu voleb do obecního zastupitelstva a počtu soukromých řemeslníků v obci zařazoval krátké zprávy o náladě v mužstvu i o pravděpodobné sestavě. K tomu účelu zřízené velké nástěnné noviny uprostřed návsi publikovaly informace o útočném systému 4-4-2 a nejnovější tabulku okresního přeboru. Vrážné bylo totiž na prvním místě této soutěže a odvěký rival – sousední Oblajovice – zaujímaly druhé místo v tabulce. Jejich derby mělo tedy rozhodnout o postupujícím do vyšší soutěže.

A také rozhodlo. V napjaté atmosféře, za přítomnosti téměř všech obyvatel Vrážného a Oblajovic, byl až do 80. minuty stav branek stále nerozhodný 0:0. Nechybělo mnoho minut do konce, když nejrychlejší hráč z hostujících Oblajovic dostal dlouhou přihrávku na pravou stranu a s míčem postupoval nezadržitelně k brance domácích. Pohroma se zdála neodvratná, když se za unikajícím hráčem přiřítil domácí obránce Mirek. Protože mu už nemohl odebrat míč fair způsobem, jednoduše mu podrazil nohy. Útočník Oblajovic pak v prudkém běhu upadl a zlomil si ruku. Jak se později ukázalo – nadvakrát.

Tento „hrdinský“ čin obránce Mirka nezůstal bez odezvy u dalších hráčů z Oblajovic, a tak se na hřišti strhla docela pěkná rvačka. Prim v ní hrály bratrské dvojice z Vrážného, která v duchu rčení „já na bráchu – brácha na mne“ nezůstaly pozadu. Rozhodčímu však nezbývalo nic jiného – ke smutku všech diváků – než utkání předčasně ukončit.

Derby se pak skutečně dohrálo – u zeleného stolu. Nejdříve před disciplinární komisí fotbalového svazu, která rozhodla o kontumační prohře domácího družstva z Vrážného. Později se záležitost dostala i k okresnímu soudu. Ani jeden provinilec – obránce Mirek, jeho bratr Milan a Ruda z Oblajovic – totiž nepředpokládali, že i ve sportu se trestá úmyslné ublížení na zdraví. Žalovaný provinilec tím porušil pravidla kolektivní hry o kopané, neboť podtržení soupeře je tam označeno jako zákrok nebezpečný a nedovolený. Záludné jednání pak mělo dohru i u okresního soudu. Trestní senát je podmíněnými tresty od 6 do 8 měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok, přesvědčil, že i „stín“ Klapzubovy jedenáctky z Vrážného by měl mít smysl pro fair-play…
Autor příspěvku

JUDr. Ladislav Jouza

Vystudoval PF UK v Praze. Působí jako advokát, rozhodce, člen České advokátní komory, lektor a člen správní rady Ústavu práva a právní vědy, a lektor European Business School SE. Je autorem řady odborných článků zejména z oblasti pracovního práva, je poradcem MPSV pro otázky legislativy v oblasti pracovního práva. Patří mezi nestory českého pracovního práva a nejpopulárnější lektory v této oblasti.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.