Vybíráme studium MBA - jak zvolit ten správný obor?

Studijní programy MBA (Master of Business Administration) si coby součást sytému celoživotního vzdělávání kladou za cíl připravit studenty na výkon vedoucích a manažerských pozic nebo prohloubit jejich znalosti a dovednosti v oblasti řízení. Výhod absolvování MBA studia je celá řada, patří mezi ně získání detailnějších znalostí v oblasti managementu, důležitých zkušeností a v neposlední řadě také kontaktů. Absolvování MBA programu významně zvyšuje šance na rychlejší profesní a kariérní růst i vyšší zájem zaměstnavatelů či platové ohodnocení. Nabídka institucí, které MBA studium nabízejí je však široká a počet oborů, ve kterých lze MBA titul získat taktéž. Ne vždy je tak jednoduché zvolit si ten správný a nejvíce vhodný. Jak při výběru oboru MBA studia postupovat a na co je dobré se připravit?

Výběr MBA studia

Při výběru instituce, na které budete MBA program absolvovat, je na místě zajímat se o její tradici, čas, po který již studium zájemcům nabízí, kvalitu lektorského týmu a kvantita i kvalita jeho členy publikovaných prací či pestrost, úroveň výukových materiálů a samozřejmě i cena a možnosti financování studia. Vzhledem k tomu, že MBA studium je určeno z velké části pro lidi aktivní a pracovně značně vytížené, je standardem, že instituce nabízí studium jak v prezenční či kombinované nebo distanční formě.

Žádné oficiální žebříčky kvality institucí, které MBA poskytují neexistují. Informace o dané instituci však mohou zájemci vyhledávat prostřednictvím internetových stránek a dalších propagačních materiálů (ustavprava.cz). Velmi cenná je však komunikace přímo s jejími zástupci a samozřejmě také reference absolventů, kteří již studium ukončili. Důležitým prvkem při rozhodování o MBA studiu je ovšem také nabídka konkrétních studijních oborů. Jakým způsobem je třeba k výběru oboru studia přistupovat?

Obory MBA studia

Instituce poskytující MBA studium často nabízejí stejně tak programy, které jsou spíše obecnější – pokrývající manažerskou problematiku v obecnosti – ale také takové, které kombinují výuku a prohlubování manažerských schopností s odbornými znalostmi v některé konkrétní oblasti. Jedná se např. o MBA programy v oblastech jako je zdravotnictví, finanční poradenství, mezinárodní vztahy, veřejná správa, reality a mnohé další. Tyto specializované programy jsou cíleny na zájemce, kteří jsou již pevně usazení v některém konkrétním oboru, již v něm na některé vedoucí pozici působí nebo se chystají na kariérní posun právě na některý manažerský post. V takových případech je kombinace odborných znalostí a tréninku obecných manažerských schopností ideální volbou. V opačném případě, kdy zájemce nemůže vyloučit změnu oboru nebo s ní přímo počítá, je vhodnější již zmíněné obecné studium. Jejich obsahem je studium, díky kterému budou připraveni na pozice v managementu firem nejrůznějšího zaměření.

Na půli cesty mezi těmito dvěma přístupy potom leží obory, jako jsou např. lidské zdroje, které absolventům poskytnou vzdělání v konkrétní oblasti, uplatnitelní ale budou v celé řadě firem a společností napříč všemi obory lidské činnosti. Zaměření programů se vždy odrážejí v obsahu studia, podobě praktických cvičení i didaktických úloh. Jejich podobu si určují jednotlivé instituce sami a je tedy na místě se s jejich podobou seznámit již při výběru studijního oboru na konkrétní instituci.

Myslí-li zájemce svoji snahu o zvýšení své ceny na trhu práce a o významné prohloubení svých schopností a dovedností vážně, MBA studium je pro něj tou správnou volbou. Vždy je však třeba vybírat pečlivě a instituci i obor zvolit správně, vyplatí se to.


Autor příspěvku

Jiří Truneček

Autor

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.