Jan Kust: Historie amerického soudnictví je nanejvýš napínavé čtení

Vážení přátelé, milí kolegové,

přinášíme aktuální rozhovor s naším lektorem a kolegou Janem Kustem, autor knihy Nejvyšší soud USA, která byla vydána v Edici Právo a management Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.

„Amerika mě fascinuje tím, jak je celá prodchnutá svým specifickým vnímáním práva

a dobrou znalostí právního systému. Právo je pro Američany stejně samozřejmé jako pro nás třeba knedlo-vepřo-zelo, jak s oblibou říkával profesor Vojtěch Cepl“, vyznává se ze svého obdivu k pojímání práva v USA Jan Kust, náš kolega a autor knihy Nejvyšší soud USA, která byla vydána v Edici Právo a management Ústavu práva a právní vědy, o.p.s.

Odborné pojednání v tomto rozsahu na téma americké justice nemá u nás příliš obdoby, i proto je kniha Nejvyšší soud USA první česky psanou publikací zabývající se nejvyšší justiční instancí kolébky konzervativně-liberální demokracie. „Spolupracoval jsem už na několika právních publikacích, ale toto je první ucelená studie, jejíž autorství je vlastně skoro výlučně moje,“ popisuje vznik knihy Jan Kust. Na napsání knihy potřeboval asi rok a za její vydání vděčí Ústavu práva a právní vědy. A proč se psaní knih věnuje? „Psaní mi dává pocit, že tvořím něco, co zůstává. A taky je to jedna z mála činností, která mi jde. Vlohy ke spravování aut, malování či pěstování kytek zkrátka nemám,“ dodává s úsměvem.

Základní rozdíl mezi právním systémem u nás a v USA vidí v tom, že americké soudy právo velkou měrou i utvářejí, zatímco u nás ho pouze aplikují. „V Americe se z podstaty věci specifickým způsobem prolínají dvě právní soustavy, státní a federální. Přestože je systém na první pohled pro nás velmi složitý, v některých ohledech možná funguje lépe než u nás. Například kauzy obchodního a trestního práva se tam ve většině případů vyřeší daleko rychleji,“ vysvětluje Jan Kust.

Do Spojených států se za svůj život podíval už několikrát. Tato země je pro něj velmi zajímavá nejen z pohledu právníka, ale i proto, že je zde z lidí stále cítit étos amerického snu o tom, že když něco chci a usiluji o to, tak to dokážu. „Žít bych zde však nemohl. Nemám rád výškové budovy a už při pohledu na ně z chodníku dostávám závrať,“ poznamenává Jan Kust.

Přestože je v jeho knize popsána řada slavných a přelomových kauz, které spoluutvářely historii Nejvyššího soudu, jednu konkrétní nejoblíbenější vybrat neumí: „Pro mě jsou všechny jedinečné. Neumím je dost dobře popsat do několika řádků, od začátku do konce jsou napínavým čtením.“ Nyní už pracuje na dalších tématech, které se budou vztahovat k výročím významných historických právních milníků. Letos uplyne 800 let od vydání dokumentu Magna charta, v roce 2017 se pak bude slavit 230. výročí vzniku americké ústavy a ještě později přijde výročí Codex Iustinianus.

Kmihu si můžete zakoupit přímo u nás v Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. nebo u dobrých knihkupců.
Autor příspěvku

JUDr. Luděk Lisse, Ph.D. LL.M.

Vystudoval PF UK v Praze. Je ředitelem Ústavu práva a právní vědy, o.p.s. Působí již 20 let jako lektor obchodního práva a rozhodčího řízení, je uznávaným advokátem, vykonává též právní praxi rozhodce. Je doktrinárně činný a je autorem více 150 oborných článků a několika monografií. Kromě Ústavu práva a právní vědy vykonává lektorskou činnost na European Business School SE. Je členem České advokátní komory, The Internatioabl Bar Assotiation a Stálé konference českého práva.

Detail autora

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.