Zaměstnanec má při skončení pracovního poměru v určitých případech nárok na odstupné podle § 67 zákoníku práce (dále jen „ZP“). Jedná se o jednorázový příspěvek, který nepředstavuje formu zabezpečení po skončení pracovního poměru, ale slouží jako odškodnění za ztrátu zaměstnání bez zavinění zaměstnance. Není přitom rozhodné, zda zaměstnanec po skončení pracovního poměru nastoupí do nového zaměstnání, zahájí podnikání, nebo odejde do starobního důchodu.
Právo
Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 27 Cdo 2853/2023 ze dne 9. července 2024 došlo k významnému vyjasnění právní otázky, zda je při zrušení podílového spoluvlastnictví k podílu ve společnosti s ručením omezeným (s. r. o.) nutný souhlas valné hromady.
V životě nastávají různé situace, které mohou ovlivnit naši schopnost pracovat. Mezi ně patří osobní a rodinné překážky, kvůli kterým zaměstnanci žádají o pracovní volno. Postup zaměstnavatele při poskytování pracovního volna, rozsah těchto překážek a jejich vymezení upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Významné změny přinesla novela schválená vládou dne 23. dubna 2025, která vstupuje v účinnost současně s flexibilní novelou zákoníku práce od 1. června 2025. Podívejme se na nejdůležitější změny.
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.