Nejvyšší soud ČR potvrdil, že shromáždění vlastníků může legálně udílet pokyny statutárnímu orgánu společenství vlastníků, například při provádění stavebních úprav. Zásadní pro praxi! Členové statutárních orgánů i jejich právní poradci by měli znát podrobnosti.
Právo
Mohlo by se zdát, že doba dřívějších různých posudků je již dávno za námi. Přesto i v současnosti s jedním z nich, v jiné podobě a s jiným zaměřením, se můžeme setkat v zaměstnání: s posudkem o pracovní činnosti (§ 314 zákoníku práce). Ten má vydat zaměstnavatel při skončení pracovního poměru na žádost zaměstnance. Zaměstnanec o vydání posudku zpravidla žádá tehdy, jestliže jeho předložení požaduje zaměstnavatel, u kterého se uchází o práci.
V průběhu doby před přijetím flexibilní novely zákoníku práce 2025 s účinností od druhého čtvrtletí 2025 (dále ZP), byly stále vyslovovány požadavky, aby do novely byla zařazena možnost zaměstnavatelů dát výpověď z pracovního poměru zaměstnanci bez uvedení důvodu. Tyto snahy byly motivovány skutečností, že zaměstnavatelé se nemohou zbavit zaměstnanců, kteří nemají dobou pracovní výkonnost .
Odebírejte novinky emailem
Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.