Blog

Přečtěte si zajímavé příspěvky našich lektorů a spolupracovníků, kteří se pravidelně věnují vzdělávacím a publikačním aktivitám v různých oblastech. Jejich názory, analýzy a doporučení najdete na našem blogu.

Často užívaným argumentem pro snížení hranice aktivního i pasivního volebního práva je porovnání s věkovou hranicí pro výkon jiných práv nebo uložení povinností. Zcela jednoznačně se nabízí možnost nabytí aktivního volebního práva již v 15 letech, kdy k tomuto právu je nutná žádost zákonného zástupce. Obdobně jako je tomu v případě žádosti o řidičské oprávnění, neboť zde je také nutné, aby žádost podal zákonný zástupce, ale jednotlivé jízdy již může držitel oprávnění vykonávat sám, aniž by měl ke každé jednotlivé cestě zvláštní povolení.

Přečíst celý článek

Jedním z prostředků soudní kontroly činnosti veřejné správy je žaloba proti rozhodnutí správního orgánu, neboli také správní žaloba. Zákonem označené subjekty ji mohou uplatnit zejména tehdy, pokud dojde k neoprávněnému zásahu do veřejných subjektivních práv a povinností jednotlivců v důsledku vydání nezákonného rozhodnutí správního orgánu. Správní žaloby projednává dvoustupňová soustava správních soudů. Ty se liší od soudů obecných zaměřením i procesními postupy, jelikož řízení před nimi probíhá podle zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní (s. ř. s.).

Přečíst celý článek

Odebírejte novinky emailem

Získávejte pravidelně obsah našeho blogu do své emailové schránky.

Ceny studijních programů uvedené na webu jsou bez DPH.

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Informace o tom, jak náš web používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Partneři tyto údaje mohou zkombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které získali v důsledku toho, že používáte jejich služby. Používáním tohoto webu souhlasíte.